تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

شعر آزاد و آوانگاردها

                شعر بعد از نیما برای ادامه ی حیات خود، فرم  و ساختارهای متفاوتی را تجربه کرده است که شاعران را به درک های نو و دریچه های تازه تشویق کرده است.

در این سایت بخش هایی از این تجربه ها در قالب و عناوین متفاوتی چون:

شعر در وضعیت دیگر، غزل پست مدرن، فتو شعر، شعرحجم، زنان پیشرو، شعر جهان

مطرح شده اند که مطئنن شامل تمام تجربه های پسانیمایی نمی شود و اکثرن بعد از انقلاب شروع به رشد و بالش داشته اند؛ لذا بخش شعر آزاد به تجربه ها و اشعاری می پردازد که ماهیت آوانگاردی آن ها را نمی توان نادیده گرفت و در فرم های نام گذاری شده بعد از نیما هم به صورت مطلق قابل ارائه نیستند.

به عبارتی بخش شعر آزاد دریچه ای برای تمام شاعرانی است که در اشعارشان نشانه های آوانگاردی مشهود است و رگه های این پیشرو بودن از منظرهای فرم، ساختار یا محتوا  قابل بیان و پیگیری اند.

ما در این بخش منتظر آرا و اشعار شما هستیم.

با مهر

احمد بیرانوند

 نگاهی کوتاه به کارنامه ی ادبی احمد بیرانوند:

احمد بیرانوند متولد خرم آباد و فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی است. وی در زمینه های شعر، داستان و نقد ادبی فعالیت داشته و کتب و مقالات وی در این باره قابل پیگیری اند.

سیر تالیفات و پژوهش ها

در سال ۱۳۸۴ اولین مجموعه شعر خود را با عنوان «اشراق در بی شمسی» توسط نشر مینا منتشر کرد. بین سال های ۸۴ و ۸۹ به پژوهش در زمینه ی متون کهن و نثرشناسی مدرن و از طرفی به بررسی جریان های شعر پس از نیما پرداخت. ماحصل این پژوهش ها چاپ کتاب «شرح حاشیه» در تحلیل جریان های شعری پس از نیما و انتشار کتاب دو زبانه ی «ناگفته های جبرئیل» در تلفیق نثر مدرن و متون شطحی بود. کتاب شرح حاشیه توسط نشر روزگار منتشر شد که در بعضی از دانشگاه های کشور تدریس و به عنوان منبع تکمیلی کارشناسی ارشد استفاده می شود. کتاب ناگفته های جبرئیل هم به صورت دو زبانه با ترجمه ی آتوسا رحمتی در سوئد منتشر شد و در ایران هم برای چاپ در نشر روزگار بعد از مدتی ممنوع الچاپ اعلام شد. گفتنی است که احمد بیرانوند در زمینه ی ادبیات داستانی نیز پژوهش های خاصی دارد که «مانیفست عبور» او از این جمله می باشد که در آن به پیشنهاد نوع جدیدی از داستان می پردازد. وی مدتی در کارگاه داستان نویسی با دوستان خود به تالیف داستان هایی در دنیای حیوانات پرداخت که در دست انتشار می باشد. ساختن متد علمی برای «فتو شعر» به همراه مریم احسانی، در مجله رودکی و همین طور پیگیری شعرهای «بدنی» از سرفصل های پژوهشی و کاری اوست. داوری جشنواره های شعر و داستان ، مقالات پیرامون نقش پدیدارشناسی در داستان، سمبل شناسی و .. و نمایشنامه نویسی نیز در کارنامه ییرانوند دیده می شود… .

برای معرفی بیشتر و  اطلاع از سیر تالیفات و فعالیت های ادبی وی می توانید به این آدرس مراجعه بفرمایید.

برچسب ها

مطالب مشابه...

4 افکار در “شعر آزاد و آوانگاردها”

  1. دلاور رحیمی گفت:

    تبریک می گم برای راه اندازی این سایت .. موفق باشید..

  2. جای این سایت خالی بود تبریک می گم با آرزوی موفقیت

  3. میر گفت:

    سلام دوست و استاد عزیز کارتون خیلی خوبه با آرزوی موفقیت برای شما مبارکا باشه

  4. tarsa گفت:

    salam kareton alieeeeee arezoye pirozi daram.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات