تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

افتتاح بخش فرهنگ و ادبیات معاصر سیستان/ پیام سیستانی

فرهنگ و ادبیات معاصر سیستان

ما نماینده ادبیاتی هستیم که چند دهه پیش آن را ادبیات شعله ور نام نهادم . ادبیات شعله ور، ادبیات یاغیانه و شورشگرایانه ای ست که آگاهانه در پی آن است تا رودروی ایستایی، واپس گرایی، سنت زدگی ذهنی و زبانی بایستد و در پی ساختن جهانی تازه برای فرهنگ، ادبیات و زبان باشد . جهانی که یکسویش در گذشته باشد و سوی دیگرش در امروز و فردا . ادبیات شعله ور ، ادبیاتی ست که آگاهانه، ققنوس وار خویش را به آتش می کشد تا جان، جهان و زبان تازه ای از دلش سر بر آورد و به بالندگی و باروری برسد .

ما جریان نوپایی هستیم که هرگز وامداری خویش را به فرهنگ کهن و ادبیات گذشته ی خود از یاد نمی بریم اما همزمان نیز در پی ساختن جهانی تازه و و معماری نوینی برای شعر خویش هستیم. شعری که در آن زندگی با تمامی گستردگی اش نفس بکشد و زبان به بالنده ترین، یله ترین و زاینده ترین شور و شعور خویش برسد . ما از خطر کردن در راه رسیدن به هدف خویش نمی هراسیم ، زیرا باورمندیم که تنها با زیرورو کردن ذهن و زبان ، می توان به ادبیاتی پویا و آفرینشگر رسید و نیز گمان داریم که ، ذهن و زبانی که از شخم زدن و زیر و رو شدن بهراسد در کوتاه زمانی ، زایندگی و باروری اش را از یاد خواهد برد و به دشتی سترون مبدل خواهد شد . همچنان که سرنوشت تاریخ فرهنگی ما در این هزاره های واپسین، چنین بوده است . ما اما سرنوشت را باور نداریم و در پی آن هستیم تا سرشت و سرنوشت ادبی خویش را، خود ، با نگاهی نو و زبانی تازه ، بنویسیم

اینجا صدای ادبیات شعله ور ومدرن سیستان است . ادبیات یاغیانه ای که شاید عمر درازی نداشته باشد اما بی تردید از تاثیر گذار ترین جریان های ادبی تاریخ فرهنگی سیستان خواهد بود .
پیام سیستانی

برچسب ها

مطالب مشابه...

5 افکار در “افتتاح بخش فرهنگ و ادبیات معاصر سیستان/ پیام سیستانی”

 1. درود بر جناب بیرانوند عزیز و بزرگوار. بی تردید ؛ بنده و هنرمندان دیگر سیستانی همواره وامدار مهربانی های شما خواهیم بود . امیدوارم که اینجا دریچه ای تازه به روی ادبیات سیستان باشد .

  ارادتمند شما / پیام سیستانی / نروژ

 2. معصومه آتش فراز گفت:

  درود بر همه ی دست اندرکاران خوب سایت آوانگاردها. سپاس از مهربانی و بزرگواری تان. گشایش بخشی تحت عنوان ادبیات سیستان در این سایت باعث خرسندی و بی گمان عامل فعالیت بیشتر شاعران و سخندانان سیستانی خواهد شد. موفقیت روزافزونتان را آرزومندم.

  با احترام: معصومه

 3. حسینعلی کریمی نسب گفت:

  با سلام و احترام
  واقعا جای بسی شادمانی هست که هنوز اندیشه هایی ناب در جهت بالندگی و حفظ زبان مادری مان در جریانند.باعث افتخار این حقیر هست که از این دریای بی کران مرواریدهایی زیبا به دست اورم.با سپاس

 4. معصومه عزیز درود بر شما

  همراهی شما بزرگواران غنیمت بزرگی ست برای ما. امیدواریم که در کنار شما و دوستان دیگر این صفحه را پویا و زنده نگه داریم .

  ارادتمند شما / پیام

 5. درود بر جناب کریمی عزیز

  خواندن پیغام ارجمندت در آوانگاردها برای من شادی زا بود . هواره چشم به راه شعرها و نوشته های شما هستم . شاید بتوانیم در اینجا کارگاه شعر سیستان را نیز پویا کنیم تا هم بیاموزانیم و هم بیاموزیم .

  ازادتمند شما / پیام سیستانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی‌ها

تبلیغات