تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

افتتاح بخش فرهنگ و ادبیات معاصر سیستان/ پیام سیستانی

فرهنگ و ادبیات معاصر سیستان

ما نماینده ادبیاتی هستیم که چند دهه پیش آن را ادبیات شعله ور نام نهادم . ادبیات شعله ور، ادبیات یاغیانه و شورشگرایانه ای ست که آگاهانه در پی آن است تا رودروی ایستایی، واپس گرایی، سنت زدگی ذهنی و زبانی بایستد و در پی ساختن جهانی تازه برای فرهنگ، ادبیات و زبان باشد . جهانی که یکسویش در گذشته باشد و سوی دیگرش در امروز و فردا . ادبیات شعله ور ، ادبیاتی ست که آگاهانه، ققنوس وار خویش را به آتش می کشد تا جان، جهان و زبان تازه ای از دلش سر بر آورد و به بالندگی و باروری برسد .

ما جریان نوپایی هستیم که هرگز وامداری خویش را به فرهنگ کهن و ادبیات گذشته ی خود از یاد نمی بریم اما همزمان نیز در پی ساختن جهانی تازه و و معماری نوینی برای شعر خویش هستیم. شعری که در آن زندگی با تمامی گستردگی اش نفس بکشد و زبان به بالنده ترین، یله ترین و زاینده ترین شور و شعور خویش برسد . ما از خطر کردن در راه رسیدن به هدف خویش نمی هراسیم ، زیرا باورمندیم که تنها با زیرورو کردن ذهن و زبان ، می توان به ادبیاتی پویا و آفرینشگر رسید و نیز گمان داریم که ، ذهن و زبانی که از شخم زدن و زیر و رو شدن بهراسد در کوتاه زمانی ، زایندگی و باروری اش را از یاد خواهد برد و به دشتی سترون مبدل خواهد شد . همچنان که سرنوشت تاریخ فرهنگی ما در این هزاره های واپسین، چنین بوده است . ما اما سرنوشت را باور نداریم و در پی آن هستیم تا سرشت و سرنوشت ادبی خویش را، خود ، با نگاهی نو و زبانی تازه ، بنویسیم

اینجا صدای ادبیات شعله ور ومدرن سیستان است . ادبیات یاغیانه ای که شاید عمر درازی نداشته باشد اما بی تردید از تاثیر گذار ترین جریان های ادبی تاریخ فرهنگی سیستان خواهد بود .
پیام سیستانی

برچسب ها

مطالب مشابه...

5 افکار در “افتتاح بخش فرهنگ و ادبیات معاصر سیستان/ پیام سیستانی”

 1. درود بر جناب بیرانوند عزیز و بزرگوار. بی تردید ؛ بنده و هنرمندان دیگر سیستانی همواره وامدار مهربانی های شما خواهیم بود . امیدوارم که اینجا دریچه ای تازه به روی ادبیات سیستان باشد .

  ارادتمند شما / پیام سیستانی / نروژ

 2. معصومه آتش فراز گفت:

  درود بر همه ی دست اندرکاران خوب سایت آوانگاردها. سپاس از مهربانی و بزرگواری تان. گشایش بخشی تحت عنوان ادبیات سیستان در این سایت باعث خرسندی و بی گمان عامل فعالیت بیشتر شاعران و سخندانان سیستانی خواهد شد. موفقیت روزافزونتان را آرزومندم.

  با احترام: معصومه

 3. حسینعلی کریمی نسب گفت:

  با سلام و احترام
  واقعا جای بسی شادمانی هست که هنوز اندیشه هایی ناب در جهت بالندگی و حفظ زبان مادری مان در جریانند.باعث افتخار این حقیر هست که از این دریای بی کران مرواریدهایی زیبا به دست اورم.با سپاس

 4. معصومه عزیز درود بر شما

  همراهی شما بزرگواران غنیمت بزرگی ست برای ما. امیدواریم که در کنار شما و دوستان دیگر این صفحه را پویا و زنده نگه داریم .

  ارادتمند شما / پیام

 5. درود بر جناب کریمی عزیز

  خواندن پیغام ارجمندت در آوانگاردها برای من شادی زا بود . هواره چشم به راه شعرها و نوشته های شما هستم . شاید بتوانیم در اینجا کارگاه شعر سیستان را نیز پویا کنیم تا هم بیاموزانیم و هم بیاموزیم .

  ازادتمند شما / پیام سیستانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات