تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

«بوطیقای شعر حجم» نوشته احمدبیرانوند منتشر شد

 

کتاب «بوطیقای شعر حجم» (یدالله رویایی کیست و چه می‌گوید؟) به قلم احمد بیرانوند منتشر شد.

نویسنده این کتاب درباره آن به خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: «بوطیقای شعر حجم» همان‌طور که از عنوانش هم پیداست در بررسی بنیان‌های ساختاری شعر حجم با اتکا بر آرا و آثار یدالله رویایی نوشته شده است. رویایی سال­‌هاست که دیگر ایران زندگی نمی‌کند، ولی رابطه‌اش را با شعر فارسی و مخاطبان ایرانی حفظ کرده ­است. او همچنان از آوانگاردهای ادبیات معاصر ما محسوب می­‌شود که افکار متفاوتش جان تازه­‌ای به شعر معاصر بخشیده است.

این شاعر در ادامه اظهار کرد: قبلا هم درباره شعر حجم نوشته بودم. قسمتی از آن یادداشت‌ها به علاوه تحلیل‌های جدید را با عنوان بوطیقا با نشر افراز منتشر کردم. البته این کتاب جا دارد که مفصل­‌تر شود، ولی با توجه به درخواست بسیاری از علاقه‌مندان و کمبود منابع پژوهشی در این‌باره، انتشار مقدماتی آن ضروری به نظر می‌رسید. تحقیق‌های آتی بنده درباره شعر حجم همچنان ادامه دارد و هنوز به اتمام نرسیده است.

بیرانوند گفت: دغدغه فعلی من بررسی مصادیق آوانگاردیسم در ادبیات فارسی و فاصله آن با ادبیات پیش‌روست که امیدوارم این دغدغه ادامه یابد و بتوان گام‌های مناسب و اساسی در جریان‌شناسی شعر معاصر برداشت.

»بوطیقای شعر حجم» در شمارگان ۱۱۰۰ نسخه از سوی نشرافراز منتشر شده است.

طرح چلد بوطقای شعر حجم

مطالب مشابه...

0 افکار در “«بوطیقای شعر حجم» نوشته احمدبیرانوند منتشر شد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات