تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

«جزیره های شادی» سروده امیرحسین تیکنی

جزیره های شادی سروده امیرحسین تیکنیrooye jeld - copy

 

 

عنوان: جزیره های شادی
شاعر: امیرحسین تیکنی
انتشارات: داستان سرا
چاپ اول
زمستان ۱۳۹۳
شمارگان: ۱۰۰۰

مجموعه شعر «جزیره های شادی» سروده¬ی امیرحسین تیکنی بدون تعارف توانسته است در جمع آثار خود به وحدت قابل رویت و لمسی از جوانب مختلف دست یابد.
شعرهای این کتاب که اکثریت قریب به اتفاق فضای دریا و حواشی عاشقانه ی آن را تجربه می کنند، از زبانی یک دست برخوردارند که با روایتی نوستالژیک شکلی از حماسه را (با میلی وافر به ادبیات کلاسیک) بیان می کنند.
حضور ترکیب های ساده و متاثر از دریا اما در عین حال متناسب و تاثیرگذار موجبات شکل گیری تصاویر خوبی شده است که می توان به واسطه آن روایت خطی و فارغ از چالش فرمی و زبانی را در اشعار نادیده گرفت.
قسمت هایی از شعر های این مجموعه:

« کشتی
خاموش خاموش
چراغ ها
یک به یک در باران رفتند
تو ناخدایی بی لب بودی
دهان تو به قتل رسیده بود
در شبی تیره که دریا بر آسمان می لارید
ملاحان نجات را
در گریختن دیدند…» (ص ۷۷)

*
« سرشب
به تختخواب نگاه می کنم
میان ملحفه های مه آلود
کشتی کهنه ای لنگر انداخته است» (ص ۵۹)

*
«بیچاره نهنگ سالخورده ی چروکیده ی من
به رودخانه ی فراموشی فکر می کند
و رفتن و رها شدن
حالا من هی هلش می دهم هی!
و هی لجبازی می کنیم با هم» (ص ۷۶)

برچسب ها

مطالب مشابه...

2 افکار در “«جزیره های شادی» سروده امیرحسین تیکنی”

  1. م کیوان گفت:

    بااحترام- قشنگ بود! پیروز..

  2. هازارزه -خودباور گفت:

    درتصاویر کاری شده .شهر همچانن دارای فرم وخطی است.استعاره سازی که اساس شعر است اصلن در شعر ها دیده نمی شود.شعرآزاد.یایبند فرم نباید بماند. شعر آونگارد.تلفیق جسارت..و خلاقیت و تخیل …(هازارزه -خودباور).. بماند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات