تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

داستانی کوتاه از وهاب کشفی

 عروسک جلوی آینه

وهاب کشفی

 

تو سارا کوچولو را ندیده ای و نمی شناسی، شاید هم بشناسی امّا به خاطر نمی آوری. نمی دانی چه قدر با نمک است، گونه هایش همیشه گل انداخته و موهای لطیفش پیشانیش را پوشانده.

دستش به آینه روی طاقچه نمی رسد که در آن جذّابیت خود را ببیند.

هنوز معنی آرزو را نمی داند و فکر کردن هم بلد نیست. دلش همیشه یک عروسک می خواهد.

البتّه نه این که سارا کوچولو عروسک ندارد، دارد؛ ولی روی کاغذ است. یعنی خودش با مداد سیاه کوتاهِ دو سر تراشیده شده، روی کاغذ نقّاشی کرده و دور تا دور آن را بریده و با آن بازی می کند. ولی باز دلش راضی نمی شود و یک عروسک واقعی تر می خواهد.

سال ها گذشته و سارا کوچولو در فاصله ی همین چند بند بالا قد کشیده و بزرگ شده، برای خودش خانمی شده، ولی هنوز عروسک ندارد.

البتّه نه این که سارا خانم عروسک ندارد، دارد، دوتا هم دارد؛ ولی آن ها زنده اند و کاملاً تحت اختیار او نیستند. سارا خانم دیگر عروسک نمی خواهد ولی می تواند فکر کند و معنی آرزو را فهمیده. از ته دل آرزو می کند که بچّه شود و با عروسک بازی کند.

سال های دیگر هم سارا خانم در آرزوی کودکی و عروسک آن گذرانده و بعد از آن که صورتش پر از چین و چروک شد و گونه هایش تیره، حالا در قبر خوابیده و در همین چند بند ننوشته ی پایین آخر معلوم نشد که به آرزویش رسید یا نه؟

 

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “داستانی کوتاه از وهاب کشفی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات