تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

داستانی کوتاه از وهاب کشفی

 عروسک جلوی آینه

وهاب کشفی

 

تو سارا کوچولو را ندیده ای و نمی شناسی، شاید هم بشناسی امّا به خاطر نمی آوری. نمی دانی چه قدر با نمک است، گونه هایش همیشه گل انداخته و موهای لطیفش پیشانیش را پوشانده.

دستش به آینه روی طاقچه نمی رسد که در آن جذّابیت خود را ببیند.

هنوز معنی آرزو را نمی داند و فکر کردن هم بلد نیست. دلش همیشه یک عروسک می خواهد.

البتّه نه این که سارا کوچولو عروسک ندارد، دارد؛ ولی روی کاغذ است. یعنی خودش با مداد سیاه کوتاهِ دو سر تراشیده شده، روی کاغذ نقّاشی کرده و دور تا دور آن را بریده و با آن بازی می کند. ولی باز دلش راضی نمی شود و یک عروسک واقعی تر می خواهد.

سال ها گذشته و سارا کوچولو در فاصله ی همین چند بند بالا قد کشیده و بزرگ شده، برای خودش خانمی شده، ولی هنوز عروسک ندارد.

البتّه نه این که سارا خانم عروسک ندارد، دارد، دوتا هم دارد؛ ولی آن ها زنده اند و کاملاً تحت اختیار او نیستند. سارا خانم دیگر عروسک نمی خواهد ولی می تواند فکر کند و معنی آرزو را فهمیده. از ته دل آرزو می کند که بچّه شود و با عروسک بازی کند.

سال های دیگر هم سارا خانم در آرزوی کودکی و عروسک آن گذرانده و بعد از آن که صورتش پر از چین و چروک شد و گونه هایش تیره، حالا در قبر خوابیده و در همین چند بند ننوشته ی پایین آخر معلوم نشد که به آرزویش رسید یا نه؟

 

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “داستانی کوتاه از وهاب کشفی”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی‌ها

تبلیغات

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0