تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

رمان «هوایی ِ این تنورخانه را خریدارم» نوشته طاهره اسکندری

 

هوایی ِ این تنورخانه را خریدارم

رمان

نوشته ی: طاهره اسکندری

نشروزگار۱۳۹۱

تیراژ: ۱۰۰۰نسخه

تعداد صفحه: ۱۶۷

قیمت: ۶۷۰۰ تومان

 

 

تو به خودت و قصه هایت شک کرده ای. به قصه ی نارنج و ترنج، جهان شمشیر و دریا بر، به قصه ی ملک جمشید و کره اسب سیاه.

پدرت می گفت یکی بود. یکی نبود.

و تو می پریدی توی حرفش که من….من…. من بودم.

تو نیستی نمی بینی که من صدای تو در گوش همسرت ،خاطرات دور و کاملا نقره ای تو و همسرت را بازگو می کنم خاطره هایی که فقط صدا بودند، توی تاریکی محض.

 —————-

طاهره اسکندری از نویسندگان با ذوق جوان است که سال ها در کارگاه ها، انجمن ها و جشنواره های داستانی حضور فعال داشته و توانسته است برگزیده بسیاری از این محافل شود. رمان مذکور اولین کار چاپ شده ی وی به صورت کتاب است که به صورت اجمالی در این جا، به آن می پردازیم.

معرفی کتاب:

رمان«هوایی ِ این تنورخانه را خریدارم» نوشته ی طاهره اسکندری، از چهار فصل: بارندگی، کویر، سرکیس و پسکک تشکیل شده است.

فصل اول:

راوی در واقع یک صدا«صدای ذهن» شخصیت اصلی داستان پوریا است که با دوم شخص«تو» روایت می شود. پوریا از ۵ سالگی با این صدای درونی مچ شده است و از کودکی تا به حال که۳۳ ساله شده است تنهایی اش را با او پر می کند. گاهی برای آن موجودیت و شکل قائل شده و آن را «هکسی» (یا «ه ه ه ..هکسی» که شاید همان« هیچ کسی» )نامیده که شبیه موش کوچک قرمزی است که از آتش دان یک آبگرم کن قدیمی بیرون آمده باشد.

در این حین گریزی به قصه های کودکی پوریا که شخصیت های آن موازی با شخصیت های اصلی داستان است، زده می شود که به پیش برد روایت اصلی داستان کمک می کند. روایت قصه ها و ماجرای خواب های مکرری که توسط پوریا  دیده می شود و تکرار یک سری عادت ها، هرکدام بار روانکاوانه ای بر داستان تحمیل می کنند که جای نقد و نظر دارند.

فصل دوم:

این فصل که با اول شخص توسط خود پوریا روایت می شود، خواننده با فلاش بگ های متعددی که شکل گرفته اند مواجه می شود.

فلاش بک هایی که ما را با بایگانی ذهن راوی و همین طور شخصیت هایی که نقشی در زندگی اش داشته اند اشنا می کند…

فصل سوم….

فصل چهارم….

 

خواندن کتاب و درک بقیه  ی فصول با شما…

 

مطالب مشابه...

يك ديدگاه “رمان «هوایی ِ این تنورخانه را خریدارم» نوشته طاهره اسکندری”

 1. سلام
  تبریک میگم
  باید رمان خوبی باشه
  داستانهاش رو خوندم
  چنتاشونو هم توی همایشها برام خونده
  همیشه خوب می نویسه
  ……
  اگه قرار بر رونمایی یا جلسه ی نقد کتاب بود منو خبر کنید لطفا..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی

تبلیغات