تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

روایت احمد اخوت از بخش‌های خط خورده «شازده احتجاب»

روایت احمد اخوت از بخش‌های خط خورده «شازده احتجاب»

 

احمد اخوت داستان­‌نویس پیش­کسوت اصفهانی، گفت: نخستین بار که گلشیری شازده احتجاب را برای ما خواند، در خانه محمد حقوقی بودیم. کتاب در ابتدا داستان کوتاهی بود که از قسمتی که شازده از چلچراغ می­‌آ‌ید پایین، شروع می­‌شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران، در اصفهان علی خدایی داستان نویس در ابتدای نشست که به بهانه‌­ی چاپ چهارم کتاب «تا روشنایی بنویس» در شهر کتاب اصفهان برگزار شد، گفت خوشحالم که در کنار احمد اخوت هستیم و قرار است درباره او و کتاب­هایش و چاپ چهارم کتاب تا روشنایی بنویس صحبت کنیم.

این مترجم در ادامه درباره‌­ی خط خوردگی­‌های شازده احتجاب افزود : من نقد ژنتیکی را سال­‌هاست که کار می­‌کنم و با پیدا کردن خاطرات نویسنده می­‌شود چگونگی شکل گرفتن داستان­‌ها را مشخص کرد. برای نمونه نخستین بار که گلشیری شازده احتجاب را برای ما خواند، در خانه محمد حقوقی بودیم. کتاب در ابتدا داستان کوتاهی بود که از قسمتی که شازده از چلچراغ می­‌آید پایین، شروع می­‌شد. بعد به آغاز فعلی شازده احتجاب می­‌ر‌سید. و ابوالحسن نجفی اعتقاد داشت این بخش چلچراغ در کار باید حذف شود.

وی بیان داشت: چیزهایی مثل سنت دور هم نشستن و متن نوشتن و خواندن برای من بسیار جالب است. اگر به نقد ژنتیکی اهمیت دهیم، ردپای آقای حقوقی و کوچه­‌اش و مراد و شازده احتجاب گلشیری را می­‌شد دید. به همین طریق در یادداشت‌­های روزانه نویسندگان وضعیت داستان نوشتن آن­ها را پیدا می­‌کنم.

منبع خبر: ایبنا

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “روایت احمد اخوت از بخش‌های خط خورده «شازده احتجاب»”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی‌ها

تبلیغات