تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

شعر حجم و نگاه آوانگارد

   منصور خورشیدی هستم. شاعر و از نسل دوم شاعران حجم گرا ، منتقد شعر و ادبیات داستانی . دوکتاب چاب شده در کارنامه ی خود دارم . و چند مجموعه ی آماده ی چاپ ، نقد و بر رسی مجموعه شعر شاعران کشور در سایت ادبی “پیاده رو ” سهم من است . از میان شاعران حجم گرا یداله رویایی و محمد حسین مدل هستند که تمام آثار چاپ شده ی آن هارا مورد بررسی و تحلیل قرار دادم. اینک،

  بهانه شعر است برای خلق رابطه، از میان این همه کلمه. نوشت برای عمر رفته و روزهای نرفته، برای ثبت لحظه های ” آن” . به همین دلیل است که در انتخاب دقت بیش تری از خود نشان خواهیم داد. از شعر شاعران حجم گرا . ناب و موج نو، با زاویه های بسته و باز، منظورم زاویه دید نیست. زاویه ی ماندن و ثبت کردن شعر در سایت ” آوانگارد ” است.

     در ذهن مخاطب یک فضای باز برای هر نوع عکس العملی را آ زاد گذاشتیم . یعنی بیرون کشیدن حرف از پرانتز های بسته و نه پرانتز های باز . که اگر با معیار ما در این جایگاه همخوانی داشت، آن را انتخاب و در معرض دید مخاطبان قرار خواهیم داد.

   جای حرف دارد این متن پیش‚ رو  که هرچه هست. روایت دردمندانه ای است برای شعر. و این شد همه ی آنچه که از متن می خواهیم . از شعر و از گفتگو  ، از معرفی کتاب تا چهره های صاحب نام و بی نام در شعر که شاید در این معرفی روزی صاحب نام شوند و آبروی شعر شوند . و افتخار ادبیات این سرزمین.

     برای به هم رسیدن و معنای هستی را ورق ورق در پیشانی این سایت نشاندن و آرام گذشتن و ساده نفس کشیدن که یعنی بهانه ی ماندن شویم در هیاهوی راه ، و با راه و در راه شویم . با همگان که با ما می آیند .

     ما نیاز مند مشارکت خواننده از طریق حس بینایی هستیم . نیاز به مفسر نداریم . چون نمی خواهیم چیزی را تفسیر کنیم. شالوده شکنی نمی کنیم . . همه را دعوت به خوانش این سایت می کنیم. تا همگان را با حفظ احترام در این جایگاه به خوانش و نویسش بکشانیم.

       نظام ارزشی حاکم در این سایت با تمام آداب سایت نویسی رعایت می شود.

      طرح واره ها ” هایکو ” های ایرانی را نیز مد نظر قرار می دهیم . یعنی شعر کوتاه ثبت لحظه های ” آن ” را در این مدار با خود همراه می کنیم . از مصاخبه و گفتگو با اهل نظر استقبال می کنیم . معرفی شاعران چهار دهه در دستور کار ما و جود دارد . اگر چه شعر ، دهه و سده نمی شناسد.

       اما شناخت شاعران دهه چهل را ضرورت امروز می دانیم. روی کار هیچ شاعری توقف طولانی و تکراری نداریم. زمینه ی معرفی و شناخت را باز می گذاریم.

منصور خورشیدی

مطالب مشابه...

3 افکار در “شعر حجم و نگاه آوانگارد”

 1. درود بر استاد عزیز

  پاینده باشید…

 2. روزبه سوهانی گفت:

  ممنونم…

  ممنون

 3. manuchehr گفت:

  ممنون استاد عزیز و بزرگوار
  بسیار عالی بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات