تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

فرنوم‌های زبانی معاصر در نمایشگاه نقاشی «محمدرضا طاهر نسب»

نگارخانه ایران

استان گلستان، شهرستان گرگان، واقع در بلوار ناهارخوران، عدالت ۵۶/۱

در سال ۹۷ با برگزاری یک نمایشگاه در پایان هر ماه، برای دوازدهمین نمایشگاهش آثار «محمدرضا طاهرنسب» هنرمندی از اهالی جنوب کشور را دعوت به همکاری نمود. این‌ نمایشگاه با عنوان فرنوم­‌های زبانی معاصر که مجموعه‌­ایست از پرتره­‌های اکسپرسیونیستی وی از شاعران معاصر، در ۲۷ بهمن ۹۷ به مدت یک هفته به نمایش گذاشته‌شد. ضمن آن­‌که برای متخصصین و کارشناسان رشته تجسمی بسیار جذاب و دیدنی بود، برای گروه کثیری از شاعران و نویسندگان این منطقه چالشی را برهم زد. تا از این پس بیش از پیش به هنر تجسمی توجه داشته‌­باشند. همچنین گروهی از شهروندان را به گالری­‌گردی علاقه‌مند کرد. بسیاری از مخاطبین، چیدمان آثار در نمایشگاه را مورد تقدیر قراردادند و متذکر می‌­شدند که آثار عالی در یک چشم، و چیدمان خوب آثار در چشم دیگرمان دریافت زیبایی را مضاعف کرده‌است.

از دیگر کیفیت‌­هایی که به این نمایشگاه والایی بخشید، عنوان بسیار خوبی بود که استاد طاهرنسب برای نمایشگاه انتخاب کردند. این عنوان ضمن آن‌­که اندیشۀ هنرمندش را از راه­یابی علم به هنر بازگو می­‌کند، توانست زاویه دید دیگری برای همگان باز، روشن و متبلور کند.

شهره شهرازی

مدیر گالری ایران، گرگان

۱۳۹۷/۱۲/۳

 

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “فرنوم‌های زبانی معاصر در نمایشگاه نقاشی «محمدرضا طاهر نسب»”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی‌ها

تبلیغات