تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

مصاحبه منصور خورشیدی در روزنامه آرمان/ مصاحبه گر: احمد بیرانوند

شعر حجم نه سخت است نه آسان

 

مصاحبه منصور خورشیدی پیرامون شعر حجم/ مصاحبه گر: احمد بیرانوند

 

 

آرمان: منصور خورشیدی، متولد ۱۳۲۹، شاعر و منتقد اهل بهشهر است. «از فکرهای با تو» و «خطابه‌های کهنسال کودکی» از آثار منتشر شده اوست. همچنین این شاعر و منتقد شعر حجم مقالات بسیاری در داخل و خارج کشور منتشر شده. در این گفت‌وگو شعر حجم و برخی از ویژگی‌های آن با منصور خورشیدی در میان گذاشته شده. او معتقد است: « شاعر حجم در تصور خود تصرف می‌کند تا امر غیر واقعی را برجسته نشان دهد و تصور خود را باتصویر به امر واقعی تبدیل کند…» متن گفت‌وگو در ادامه آمده است:

 

لینک مصاحبه

 

 

مطالب مشابه...

يك ديدگاه “مصاحبه منصور خورشیدی در روزنامه آرمان/ مصاحبه گر: احمد بیرانوند”

  1. فتی معطوفی(م کیوان) گفت:

    باسلام واحترام-
    من مصاحبه راخواندم. کمکهایی نیز ازمتن مصاحبه، دربازتر شدن مفاهیم شعر(قالب و مضمون و..) نیزگرفتم. این مصاحبه کمی به تحلیل های درونی شعرنیزکمک می کند. اما، ازجهتی نیز، سعی نهان وارادی ای، بوسیله مصاحبه شونده دیده می شود که گویی درآن تلاش می کنند قوانین فیزیک(مکان، زمان، مکان، سرعت، شتاب، و../ بعدها دماوصوت الکتریک و..)راواردو ترکیب کار درمقوله ادبیات(شعر حجم و…) نمایند. بهره ارادی ازدانسته های فیزیک، درتحلیل، بحرحال کمی سریع وملموس و حاکم شده است. واین امرمشکلاتی را برای شعر واحساسات آن می تواندتولید نماید. بدم نمی اید حجم وتصویر وگرافیک درشعر ترکیب وبهره گرفته شودند. ولی این امرفرم محاسبه وپیش تعریف شده نیست(از حس آزاد است..) وقالب ازاد شعر راگرفتار می نماید. م کیوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات