تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

مصاحبه منصور خورشیدی در روزنامه آرمان/ مصاحبه گر: احمد بیرانوند

شعر حجم نه سخت است نه آسان

 

مصاحبه منصور خورشیدی پیرامون شعر حجم/ مصاحبه گر: احمد بیرانوند

 

 

آرمان: منصور خورشیدی، متولد ۱۳۲۹، شاعر و منتقد اهل بهشهر است. «از فکرهای با تو» و «خطابه‌های کهنسال کودکی» از آثار منتشر شده اوست. همچنین این شاعر و منتقد شعر حجم مقالات بسیاری در داخل و خارج کشور منتشر شده. در این گفت‌وگو شعر حجم و برخی از ویژگی‌های آن با منصور خورشیدی در میان گذاشته شده. او معتقد است: « شاعر حجم در تصور خود تصرف می‌کند تا امر غیر واقعی را برجسته نشان دهد و تصور خود را باتصویر به امر واقعی تبدیل کند…» متن گفت‌وگو در ادامه آمده است:

 

لینک مصاحبه

 

 

مطالب مشابه...

يك ديدگاه “مصاحبه منصور خورشیدی در روزنامه آرمان/ مصاحبه گر: احمد بیرانوند”

  1. فتی معطوفی(م کیوان) گفت:

    باسلام واحترام-
    من مصاحبه راخواندم. کمکهایی نیز ازمتن مصاحبه، دربازتر شدن مفاهیم شعر(قالب و مضمون و..) نیزگرفتم. این مصاحبه کمی به تحلیل های درونی شعرنیزکمک می کند. اما، ازجهتی نیز، سعی نهان وارادی ای، بوسیله مصاحبه شونده دیده می شود که گویی درآن تلاش می کنند قوانین فیزیک(مکان، زمان، مکان، سرعت، شتاب، و../ بعدها دماوصوت الکتریک و..)راواردو ترکیب کار درمقوله ادبیات(شعر حجم و…) نمایند. بهره ارادی ازدانسته های فیزیک، درتحلیل، بحرحال کمی سریع وملموس و حاکم شده است. واین امرمشکلاتی را برای شعر واحساسات آن می تواندتولید نماید. بدم نمی اید حجم وتصویر وگرافیک درشعر ترکیب وبهره گرفته شودند. ولی این امرفرم محاسبه وپیش تعریف شده نیست(از حس آزاد است..) وقالب ازاد شعر راگرفتار می نماید. م کیوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی

تبلیغات