تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

معرفی چند تن از داوران مرحلۀ اول

 معرفی چند تن از داوران مرحلۀ اول*

دومین دوره جایزۀ ادبی شعر تجربه گرا

 

کتایون ریزخراتی

کتایون ریزخراتی متولد اصفهان، از سال ۱۳۸۵ تا زمان توقیف مجله‌ی الکترونیکی «وازنا»، مجلۀ اختصاصی شعر، از اعضای تحریریۀ این مجله بوده است و فعالیت در کارگاه زنده یاد منوچهر آتشی در مجله کارنامه و کارگاه حافظ موسوی در کارنامه وی دیده می شود.

آثار منتشر شده:

 • «به کسی نگو» نشر آهنگ دیگر ۱۳۸۷ ( نامزد جایزه‌ی شعر نیما و جایزه‌ی شعر زنان ایران /خورشید )
 • «من و خواهرم» نشر چشمه ۱۳۹۱ ( نامزد جایزه‌ی شعر زنان ایران و نامزد جایزه‌ی شعر خبرنگاران )
 • «روبروی هیچ‌کس» نشر بوتیمار ۱۳۹۲
 • «تسلیت به باد» نشر بوتیمار ۱۳۹۴
 • «سانِت هایی برای تینا» نشر چشمه ( در دست انتشار)
 • «همزاد» (رمان) نشر بوتیمار (در دست انتشار)

 و

 • دریافت­کننده لوح تقدیر فستیوال شعرخوانی گلاویژ در عراق ۱۳۹۲
 • انتشار برخی از اشعار کتایون در کتابی با عنوان «زنانی که در وقت ماه بدر به دف سرخ می کوبند» ویژه‌ی آنتولوژی شعر زنان ایران در ترکیه/۱۳۹۳
 • شعرخوانی و لوح تقدیر فستیوال شهر اسکیشهیر و دانشگاه آنکارا را /۱۳۹۵
 • انتشار منتخبی از اشعار وی به زبان چک و انگلیسی در کتابی به نام grass widow در کشور چک

 

الهام حیدری

الهام حیدری دانش ­آموختۀ مقطع دکتری روابط بین ­الملل است. از سال ۷۹ در حوزۀ ادبیات فعالیت جدی داشته و در سال­های آغازین دهه ۸۰ در مطبوعات و جشنواره ­های شعر جوان حائز رتبه ­های برتر شده است.

 • . مجموعه شعر « و عشق پاشنه آشیلم بود» /مورد تقدیر نخستین جشنواره شعر شاملو 
 •   مجموعه شعر  «اذا که رو بشود زیرهای زبانی»، منتخب و برگزیده جایزه کتاب­های شعر بامداد
 • رمان « اتاق ابدی» انتشار البرز

 

 احسام سلطانی

 احسام سلطانی، زادۀ لرستان و دانشجوی فوق لیسانس در رشته جامعه­ شناسی است. قریب به ده سال است که در زمینۀ شعر فعالیت دارد. سال ۹۱، انتشارات بوتیمار مجموعه شعری از وی، با عنوان «پیرهن پاره کن»، منتشرکرد که نخستین مجموعه شعر اوست. در حال حاضر هم کتابی با عنوان «حافظه و دیگری» که جستارهایی دربارۀ شعراست، در دست انتشار دارد. کتاب «نه! نترسید تکرارکنید» هم مجموعه شعر دیگر اوست که به زودی منتشرخواهد شد.

 

سمیه طوسی

سمیه طوسی، شاعر و منتقد در حیطۀ شعر پیشرو است. اولین مجموعه شعر خود را با نام «طاء» منتشر کرد. این مجموعه شعر در اردیبهشت۹۳ با انتشارات سرزمین اهورایی همراه بود.
وی هم­چنین عضو برگزار کنندگان نمایشگاه ۱۰۴ پنجره در شهریور ۹۲ بوده است و…

 


 • بنا به درخواست بعضی داوران مرحلۀ اول، از ذکر نام و معرفی آن ها خودداری شده است.

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “معرفی چند تن از داوران مرحلۀ اول”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی‌ها

تبلیغات

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0