تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

منطق و نظریه ی ادبی در شعر فارسی/ رضا روشنی

منطق و نظریه ی ادبی در شعر فارسی

رضا روشنی

انتشارات داستان

چاپ اول

تیراژ: ۱۰۰۰

 تهران۱۳۹۳

ما در این سال ها بیش از آنکه نیاز به توضیح وتفسیر داشته باشیم نیاز به پر سش های بنیادین داریم این کتاب و کتاب هایی از این دست برای ما وجامعه ی ادبی ما غنیمتی هستند کتاب هایی که ما را با پرسش هایی جدی و جدید روبر می کنند که مجبور می شویم در باب آن ها تامل کنیم.اگر هر کتابی یک جمله داشته باشد که همه ی کتاب حول حور آن باشد.سوال رضا روشنی در”منطق نظریه ادبی” این است که آیا متون ادبی – متون شعری-از یک منطق خاص پیروی می کنند ؟آیا منطقی هست که با آن بتوان بین یک محصول ادبی و غیر ادبی تمایز قائل شد؟او خود در مقدمه ی کتابش می نویسد: «هدف از این نوشته آن گونه که از اسمش بر می آید،به چالش کشیدن ادبیت از یک سو و تبیین منطق ادبی از سوی دیگر است .در این نوشته سعی شده است تا با نگاهی به سه نظام معرفت شناسانه سنتی،مدرن و پسامدرن،ضمن نشان دادن مبتلائات وتناقضات هریک آنان، چشم اندازی از منطق ونظریه ادبی را فرا روی مخاطبان شعر فارسی بگذارد.»

کتاب در شش فصل،شامل نظام های معرفت شناسانه ی ادبی، تاملاتی پیرامون سنت ادبی، موانع سر راه نظریه ادبی، تاملاتی پیرامون مدرنیسم وشعر نیمایی،تاملاتی پیرامون پسامدرنیسم و در فصل انتهایی با عنوان نظریه دیگرگونه ادبی ،کوشیده که پرسش کلیدی خود را پیش ببرد.

برچسب ها

مطالب مشابه...

2 افکار در “منطق و نظریه ی ادبی در شعر فارسی/ رضا روشنی”

  1. رزالین گفت:

    خیلی خوب بود. ممنون از زحماتی میکشید

  2. م کیوان گفت:

    امید پیروزی، براین پویش- م کیوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات