Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, object given in /home1/avangard/public_html/wp-content/plugins/bbpress/includes/core/template-functions.php on line 316
نسرین جافری بانوی متفاوت شعر دهه هفتاد درگذشت | سایت ادبیات پیشرو ایران آوان گاردها

تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

نسرین جافری بانوی متفاوت شعر دهه هفتاد درگذشت

پیکر نسرین جافری در قطعه نام‌آوران در کنار شهریار عدل به خاک سپرده شد.

به گزارش ایسنا، مراسم تشییع پیکر این شاعر فقید (سه‌شنبه، نهم تیرماه) در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) برپا شد. در این مراسم فرزندان نسرین جافری؛ وحید و ماهور موسائیان (کارگردان سینما و عکاس) و افرادی همچون فریدون شهبازیان، مسعود رایگان، حسن صفدری و… حضور داشتند.

همچنین در کنار سخنرانی و شعرخوانی، پیام‌های تسلیت رییس‌جمهور دوره اصلاحات و محمدرضا عارف خوانده شد.

حسن صفدری در گفت‌وگوی کوتاهی با ایسنا درباره نسرین جافری گفت: او شاعری بود که زبان خاص خود را در دهه ۷۰ شروع کرد و تا آخر عمر این زبان را داشت. کسی نمی‌توانست مثل او بنویسد و درواقع زبان مخصوص خودش را در شعر داشت.

نسرین جافری، شاعر متولد سال ۱۳۲۹ در خرم‌آباد لرستان، مجموعه شعرهایی چون «زخم سایه و بید»، «رمل هندسی آفتاب‌گردان»،‌ «نیمی از مرا کشته‌اند»، «به‌سمت هرگز، به‌سوی هیچ»، «ما همچنان ترانه خواندیم» (مشترکا با نصرت‌الله مسعودی) و «خواب اتم» را در کارنامه شعری خود دارد. او از شاعران فعال در جریان‌های شعری دهه‌ ۷۰ به‌شمار می‌رفت.

برچسب ها

مطالب مشابه...

يك ديدگاه “نسرین جافری بانوی متفاوت شعر دهه هفتاد درگذشت”

  1. م کیوان گفت:

    روحش شاد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی

تبلیغات