تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

کتاب «مرا با دریاهای مرده کاری نیست» تالیف تیمورآقامحمدی

مرا با دریاهای مرده کاری نیست

زندگی و شعر هوشنگ ایرانی

نویسنده: تیمور آقا محمدی

نشر ثالث ۱۳۹۰

این کتاب در کنار دو کتاب خروس جنگی بی مانند تالیف سیروس طاهباز و شرح حاشیه نوشته احمد بیرانوند از  منابع  مهم و جدی شعر و زندگی هوشنگ ایرانی شاعر آوانگارد همدانی است.

 کتاب شامل هفت فصل: 

«شناخت زندگی هوشنگ ایرانی»،

«مجله خروس جنگی و فعالیت‌های مطبوعاتی»،

«هوشنگ ایرانی در نگاه دیگران»،

«ویژگی‌ها و دستاوردها»،

«دلایل جوانمرگی شعر هوشنگ ایرانی»،

«دفترهای شعر»

و «طرح‌ها» می باشد.

این پژوهش نخستین حرکت مستقل در مورد آثار هوشنگ ایرانی است و از این جهت از اهمیت بالایی برای اهل قلم و ادبیات برخوردار است. در این کتاب بحث های نامکشوفی چون زبان های متفاوت در شعر ایرانی و همین طور جایگاه زبان سانسکریت به صورت مبسوط مورد توجه قرار گرفته است و توانسته است شفافیت قابل ملاحظه ای به این گونه گره ها در شعر ایرانی بدهد.

تیمور آقامحمدی خود شاعر و داستان نویس است و این بر ظرایف کتاب و دقت در بیان مسائل سوال برانگیز شاعرانه ی هوشنگ ایرانی افزوده است و انصاف باید داد که با توجه به ضرورت بررسی هوشنگ ایرانی  و نبود منابع در این باب این پژوهش گام ارزشمندی در این راه محسوب می شود.

 

 

مطالب مشابه...

2 افکار در “کتاب «مرا با دریاهای مرده کاری نیست» تالیف تیمورآقامحمدی”

  1. بهـنام_بـی نام گفت:

    افسوس
    می آیند و میروند..
    و چنان سر در آغل است که هیچ خانی پیدا نیست..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات