تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

کتاب «مرا با دریاهای مرده کاری نیست» تالیف تیمورآقامحمدی

مرا با دریاهای مرده کاری نیست

زندگی و شعر هوشنگ ایرانی

نویسنده: تیمور آقا محمدی

نشر ثالث ۱۳۹۰

این کتاب در کنار دو کتاب خروس جنگی بی مانند تالیف سیروس طاهباز و شرح حاشیه نوشته احمد بیرانوند از  منابع  مهم و جدی شعر و زندگی هوشنگ ایرانی شاعر آوانگارد همدانی است.

 کتاب شامل هفت فصل: 

«شناخت زندگی هوشنگ ایرانی»،

«مجله خروس جنگی و فعالیت‌های مطبوعاتی»،

«هوشنگ ایرانی در نگاه دیگران»،

«ویژگی‌ها و دستاوردها»،

«دلایل جوانمرگی شعر هوشنگ ایرانی»،

«دفترهای شعر»

و «طرح‌ها» می باشد.

این پژوهش نخستین حرکت مستقل در مورد آثار هوشنگ ایرانی است و از این جهت از اهمیت بالایی برای اهل قلم و ادبیات برخوردار است. در این کتاب بحث های نامکشوفی چون زبان های متفاوت در شعر ایرانی و همین طور جایگاه زبان سانسکریت به صورت مبسوط مورد توجه قرار گرفته است و توانسته است شفافیت قابل ملاحظه ای به این گونه گره ها در شعر ایرانی بدهد.

تیمور آقامحمدی خود شاعر و داستان نویس است و این بر ظرایف کتاب و دقت در بیان مسائل سوال برانگیز شاعرانه ی هوشنگ ایرانی افزوده است و انصاف باید داد که با توجه به ضرورت بررسی هوشنگ ایرانی  و نبود منابع در این باب این پژوهش گام ارزشمندی در این راه محسوب می شود.

 

 

مطالب مشابه...

2 افکار در “کتاب «مرا با دریاهای مرده کاری نیست» تالیف تیمورآقامحمدی”

  1. بهـنام_بـی نام گفت:

    افسوس
    می آیند و میروند..
    و چنان سر در آغل است که هیچ خانی پیدا نیست..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی

تبلیغات