Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, object given in /home1/avangard/public_html/wp-content/plugins/bbpress/includes/core/template-functions.php on line 316
یادی از بابک اباذری، شاعری که دیگر نیست/ احمد بیرانوند | سایت ادبیات پیشرو ایران آوان گاردها

تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

یادی از بابک اباذری، شاعری که دیگر نیست/ احمد بیرانوند

یادی از بابک اباذری شاعری که دیگر نیست/ احمد بیرانوند

سیگار از آخرین پک
سرباز از آخرین تیر
دخترک از آخرین کبریت
همه از تمام شدن
می ترسیم

بابک اباذری
طهران مخوف

چند سال پیش به واسطه ی یکی از دوستان با هم آشنا شدیم. قبل ترها بدون این که همدیگر را دیده باشیم از سیر کارها و فعالیت های هم خبر داشتیم. دنیای مجازی این روزها به خیلی ها عادتت می دهد بدون آن که هیچ وقت در زندگیت نقشی بازی کنند یا در زندگی شان نقشی داشته باشی.
بهانه ی ملاقات وضعیت شعر جوان بود. انتشاراتش پر بود از آثار شاعران جوان که خیلی ها کار اولی بودند. البته بعضی شاعران خوب و مطرح هم در ابتدای راه با او همراه شده بودند. بابت شروع خوبش تبریک گفتم. پیرامون جایزه آوانگاردها و سایت صحبت کردیم. از فعالیت سایت و رویکردش خوشحال بود و از تجربیاتش توی سایت کندو می گفت… مجموعه شعرش را هدیه داد و من هم مجموعه نقدم را.
جایزه آوانگاردها بهانه ای شد که بیشتر از هم خبر داشته باشیم. بابک قرار بود آثار یکی از برگزیده ها را منتشر کند. خودش هم جزو داوران اولیه بود که در بررسی آثار کمک می کرد. اختتامیه جایزه که برگزار شد، خیلی دیر به مراسم رسید. پکر بود. احوالش را که گرفتم مردد بود. ذهنش جای دیگری بود…
دیگر ندیدمش. فقط خبرش را داشتم و حاشیه های نمایشگاه که…
تمام زندگی اش درگیر ادبیات بود و حاشیه هاش. این طور آدم هایی دیگر کم پیدا می شوند. بابک اباذری یکی از آن ها بود…

امیدوارم هر جا هست آرام باشد…

برچسب ها

مطالب مشابه...

3 افکار در “یادی از بابک اباذری، شاعری که دیگر نیست/ احمد بیرانوند”

 1. پیام صالحی فرد گفت:

  یادش گرامی و هنرش جاری…

 2. بی شک شاعران جانوردریایی اندوزندگی درجهان
  خاکی برای آن دسته سخت وطاقت فرساست وبابک
  اباذری تاب وتوان خشکی رانیاوردوبرای همیشه
  به دریاپیوست.روح اش شادبادوشعرش جاودان باد

 3. سید مصطفی جهانبخت گفت:

  یادش گرامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی

تبلیغات