تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

ای تاریخ ما را به یاد داشته باش

ای تاریخ ما را به یاد داشته باش

ما چه کسی را به یاد داریم؟ چه کسی را به یاد می آوریم؟ چه چیزی را فراموش می کنیم که رویا (رویایی) به آن برمی گردد؟

هوشنگ از یاد رفته است!

بادیه تمام لذت عمر کوتاهش در نشستن با رویایی بود که هیچ گاه نزدیک نبود. رویا هیچ وقت در دسترس نبوده است! اما حالا که وقت بازخوانی بادیه نشین فراهم آمده باید گفت که دهه های ناخوانده ی بسیاری با ما در نامه های ضمیمه کتاب خوانده خواهند شد.

«منی» که در بادیه نشین در لابه لای تاریخ حرف می زند, عاصی ست. این عصیان او را تنها کرده است و ما ناچاریم در گذر از تاریخ، تنها شویم. تنهایی تنها چیزیست که از خواندن نصیب ما خواهد شد و تاریخ، «تنها» را به یاد خواهد داشت.

احمد بیرانوند

—-

 

 

 

ای تاریخ ما را به‌یاد داشته باش

 

مولف: هوشنگ بادیه‌نشین
گزینش متن با پیشگفتاری از: یدالله رویایی

 ناشر: افراز
نوبت چاپ: اول

تعداد صفحات: ۲۲۴
سال انتشار: ۱۳۹۴

آن‌که می‌خواهد حرف خودش را بزند با خودش بیگانه می‌مانَد. همه‌ی آن‌هایی که می‌خواهند حرف بزنند، با آن‌هایی که حرفی ندارند بزنند، از درِِ دیگر می‌روند. این، سرنوشت معمولیِ کسی است که می‌خواهد غیرمعمولی باشد. و بادیه‌نشین شاعری بود که از معمول می‌گریخت.
شاعرِ خردسالِ سال‌های سی، که خُردی نمی‌شناخت، و به آن‌چه در او می‌گذشت دُرشتی می‌کرد. با اندوهی گِران که همیشه همراه او بود، و بیشتر پرچمِ غرورش می‌شد تا شکننده‌ی طبع و، طبیعت و، میلِ او.
انسانی بیگانه، شاعری تنها، عاصی، گریخته در مرگ و در مخدّر، مثل همه‌ی نفرینی‌های تاریخ، (مُودی‌ها):  هدایت، رحمانی، رمبو، بودلر،وان‌گوگ، آرتو، فاسبیندر…

برچسب ها

مطالب مشابه...

يك ديدگاه “ای تاریخ ما را به یاد داشته باش”

  1. معرق گفت:

    با تعریفاتی ک کردین… فکنم ارزش خوندن داشته باشه.. هرچند ک خوندنه کتاب هیچوقت ضرر نخواهد داشت… چون حتی اگه مطالبه کتاب هم جالب نباشه.. آدم با طرز فکر و منش یک دسته از آدم ها آشنا خواهد شد..
    ممنون از مطالب خوبتان…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات