تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

حمید ایزدپناه پژوهشگر بزرگ فرهنگ و هنر عامه درگذشت

 

حمید ایزد پناه روز سه شنبه ۲۰بهمن ماه در ۸۳ سالگی در منزل خود در پاریس درگذشت.

وی متولد ۱۳۱۲خرم آباد واز ایل ساکی لرستان بود. از ایزد پناه به عنوان بنیانگذار فرهنگ و هنر لرستان و پدر مطالعات لرستان شناسی یاد می کنند و برای اولین بار به همت او اداره فرهنگ و هنر استان لرستان تشکیل شد.

خدمات بی نظیر حمید ایزد پناه به فرهنگ وهنر لرستان در عرصه ایرانشناسی ابعاد گوناگونی از شعر ، موسیقی ، هنرشناشی ، باستانشناسی ، گردآوری فرهنگ عامه ،شناخت ایلات و طوایف لرستان  و… را در بر می گیرد و از این بابت در حیطه لرپژوهی ولرستانشناسی منحصربه فرد است.

ازحمید ایزد پناه آثار بسیاری برجای مانده است که در این میان کتاب مشهور  وماندگار او با نام “آثار باستانی وتاریخی لرستان” در ۳جلد در خانه تمام لرهای اهل کتاب و علاقه مند به شناخت لرستان یافت می شود و از منابع اصلی مطالعات محققین و دانشجویان در زمینه شناخت لرستان محسوب می شود.

ایزد پناه را باید  پدر لرپژوهی ولرستانشناسی بومی و البته با زاویه دیدی جدید ومدرن توصیف کرد که لرستان شناسی را به صورت ویژه ، بخشی مهم ومتمایزاز مطالعات ایرانشناسی کرد.

می توان گفت شخصیت ویژه و دست آوردهای حمید ایزد پناه  در جهان ایرانشناسی از او تک ستاره ایی درخشان ساخته است.

بنا به برخی از منابع پیکر این چهره مانا و فرهیخته پس از انتقال از فرانسه به ایران در زادگاهش خرم آباد به خاک سپرده خواهد شد.

یکی از نزدیکان وی با اشاره به تاسیس جایزه حمید ایزدپناه گفت: جایزه ای برای آثار ادبی و پژوهشی استان لرستان با عنوان جایزه حمید ایزد پناه تاسیس خواهد شد. این جایزه با حمایت مجله بخارا و خانواده ایشان هرساله به آثار برتر پژوهشی جوایزی اهدا می گردد.

شعری از استاد:
« لحظه ی بدرود»
هیچ میدانی پر رنج ترین گاه و گذر
در گذر راه زمان
که دمی بیش هم نیست
لحظه ی بدرود است ؟!
لحظه ای سخت گذر،با سکوتی که همه فریاد است !
با هزاران تشویش
دل سودایی پا بسته به مهر
از درون قفس سینه ی پُر تاب و طپش
سر به دیوار قفس می کوبد
ناله سر می دهد از درد جدایی که بمان !!!
پای بر جای همی لرزد و گوید که مرو !
واژه ها ؟!
واژه ها پرده اندوه گلو می فشرند،که مگویی بدرود !!!
آه چون ابری از خاطره ها
اشک می گردد و بارد از چشم
تا که گیرد دامن !
بوسه ها ؟!
بوسه ها گرمی دیدار ندارند دگر !
چه توان کرد که باید رفتن !
لیک … تنها !!!
که دلم،جانم،همراه نی اند
تا به همراه امیدی مبهم،با نگاهی نگران !
تا دگر بار کجا ؟
کی ؟
به چه سان؟
باز هم لحظه ی دیدار رسد؟!
این دَمِ بدرود است
بجز این نتوان گفت
که هزاران نفرین
به تو ای لحظه ی پر رنج زمان.
 

 

منبع: خبرگزاری ایسکانیوز و تابناک لرستان

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “حمید ایزدپناه پژوهشگر بزرگ فرهنگ و هنر عامه درگذشت”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی

تبلیغات