تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

درگذشت سعید آذین

درگذشت سعید آذین

سعید آذین، شاعر و مترجمِ آثار ادبی از زبان اسپانیولی درگذشت. مراسم نکوداشت و ترحیم روز یکشنبه ۴ مهر برگزار شد.

سعید آذین، متولد بهمن‌ماهِ ۱۳۳۲، مترجم زبان اسپانیایی با انجام ترجمه‌های تخصصی، شاعران زیادی مانند خوان رامون خیمنس، فدریکو گارسیا لورکا، لینا سرون و… را به ایران معرفی کرده است.

علاوه بر سابقه‌ همکاری با نشریه‌های گوهران، نافه، آزما، به‌عنوان دبیر بخش ترجمه، کارشناس و مجری برنامه‌ رادیویی «جهان ترجمه»، شبکه‌ فرهنگ رادیو را نیز در کارنامه خود دارد.

برچسب ها

مطالب مشابه...

2 افکار در “درگذشت سعید آذین”

  1. درگذشت ایشان مایه ناسف است. ما مترجم اسپانیولی کم داریم و زنده یاد آذین از مترجمان خبره زبان و ادبیات اسپانیولی بودند . مرگشضایعه ای برای اهل ادب است. خدمات ارزنده او در آشناییی پارسی زبانان با فرهنگ و ادبیات اسپانیولی هرگز فراموش نمی شود. یادش گرامی

  2. م کیوان گفت:

    روحش شاد باد___م کیوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی‌ها

تبلیغات