دیدار متن با شاعران پست‌آوانگارد

دیدار متن
با شاعران پست‌آوانگارد

گروه پژوهشی دگره در پی اجرای نمایش‌هایی با رویکرد به «زبان» و «متن» و علاقه به ادبیات پیشرو بر آن شد ادبیات را به تماشا بنشیند؛ اولین حرکت این گروه دعوت اهل قلم به تماشای نمایش «صفر» اثر برگزیدۀ ششمین همایش مکتب تهران و دعوت تئاتری‌ها به شنیدن شعر زبان‌محور بود. این آشنایی برای هر دو طرف ذوق‌آور و جذاب بود و واکنش‌ها به شعر و نمایش گروه را برآن داشت که این حرکت را قدم‌به‌قدم ادامه دهد و با دومین دعوت از شاعران و نویسندگان برای دیدن نمایش «حرف، حرف، حرف؛ فیلیپ گلس قرص نانی می‌خرد؛ گونه‌های مرگ تروتسکی» ایده‌هایی برای اجرای شعر را با آن‌ها در میان بگذارد و پیشنهادهای آن‌ها را بشنود.
اولین تمرکز دگره برای نزدیک‌کردن متن ادبی و اجرا بر شعرهای زبان‌محور بود که حاصل گفت‌وگو با شاعران دربارۀ متن‌هایی از آن دست بود که به نمایش نزدیک می‌شوند و می‌توان در یک نشست کافه‌ای به تماشای خواندنشان نشست.
نشست‌های پیش روی دگره که مانند برنامۀ سال گذشته با اجرای نمایشی پژوهشی، این بار به نام «سه‌زبانه»، همراه است به مرور شعر تجربه‌گرا و زبان‌محور در قالب دیدار با شاعران «پست‌آوانگارد» می‌پردازد. شنیدن و خواندن شعر شاعرانی که اشتراکشان در این است که کار ادبی جدی خود را در دهۀ هفتاد آغاز کرده‌اند و ویژگی‌های پسامدرن در آثارشان دیده می‌شود و می‌توان آن‌ها را از این لحاظ کنار هم قرار داد؛ این شاعران از این جهت در کنار هم قرار می‌گیرند که با وجود تمایزهای آشکاری که دارند همواره تظاهرات پسامدرن و میل به تجربه‌گرایی در آثارشان دیده می‌شود و هیچ‌گاه به سمت عامه‌پسندشدن نرفته‌اند. در این نشست‌های کافه‌ای نتیجۀ گفت‌وگو با شاعران در کنار شعرخوانی آن‌ها در قالب شعرخوانی‌های گروهی ارائه خواهد شد. این حرکت که با توجه به امکانات یک نشست کافه‎ای طراحی شده است، قدم‌های اول برای دیدار با متن است. دگره امیدوار است بتواند این قدم‌های آهسته را به سمت اجراهای کامل‌تر ببرد.
شمس آقاجانی، مهرداد فلاح، رویا تفتی، علی قنبری، عباس حبیبی و محمد آزرم شاعران پست‌آوانگارد در این نشست‌ها شعرخوانی خواهند داشت. گروه دگره بخش‌هایی از «چهارجوابی‌ها»ی مهرداد فلاح و «هوم» محمد آزرم را می‌خوانند و علی قنبری پرفورمنسی به نام «ورسیونی برای کافه» را اجرا خواهد کرد.
«مکتب تهران» در جایگاه مهربان مؤسسه‌ای فرهنگی با مدیریت جلال تهرانی که خود دیدگاهی پیشرو و متفاوت به هنر دارد، از گروه «دگره» حمایت می‌کند و چون سال گذشته در کنار این حرکت ادبی قرار گرفته است.

برچسب ها

مطالب مشابه...

يك ديدگاه “دیدار متن با شاعران پست‌آوانگارد”

  1. هازارزه -خودباور گفت:

    شعر آزاد،آوانکارد شعری است بشدت فردی وخصوصی شده هنر آوانکارد از هیچ ساختار از پبش تایین شده ای پیروی نمی کند.اندبشه آزاد پایبند هیچ قانون از پبش تایین شده ای نمی ماند .انسان خود باوری دنیای خصوصی خودش را دارد .انسان خودباور پایبند عقاید خودش هم نمی ماند که اگر بماند به پس نگربستی نه به پیش …شهر ،هنر ،اندبشه آزاد دنیابی را می سازد که تا پیش از خلفش وجود نداشته وپس از خلق شدن است که ساختار پیدابشش را به رخ می کشد.هنر آوانکارد ،خودباوری است ویک خودباور دنیای خصوصی خودش را می سازد هنر آزاد همانکونه که از اسمش بر می آید آزاد است وتنها به پیش وتکامل می اندبشد هنر آزاد با هر کونه فکر جمعی در تضاد است .چرا که هزاره سوم سر آغاز خودباوری وپایان اندبشه های جمعی است …هنر و اندبشه روز دنیای خصوصی شده است چرا که )(خودباور ) خودباوری را تنها سلاحی می داند که می توان در مقابل اندیشه های جمعی ،سنتی ،قدرت های دبنی ،حاکمبتی ،اقتتصادی .ایستاد . چرا که باور دارد با اندبشه های دیروز نمی توان امروز را ساخت وبا اندبشه های امروز نمی توان به جنگ فردا رفت .اندبشه خودباوری هنر آوانکارد .بتنها به پیش به تکامل فکر می کند به انسان برتر …برای ساختن دنیای بهتر …ا(هستی ها ..وطن من….جهان خانه من….خودباوری آیین ..من ..(هازارزه -خودباور)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب