تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

رمان راز پروانگی اثر احسان زارع

رمان راز پروانگی اثر احسان زارعراز پروانگی 001
نظرگاه: سمیه رحمتی
راز پروانگی
نویسنده: احسان زارع
انتشارات: نصیرا
تیراژ: ۱۲۰۰
چاپ: اول ۱۳۹۲

این اثر از ابتدا تا انتها بیان کننده حالات و دگرگونی انسان در آستانه توبه و بعد از آن بوده که به زعم نویسنده نتیجه آن آزادی روح و رهایی از هوس های دنیا است. شخصیت داستان در نهایت سلوکش درگیر رسیدن به بالاترین درجات انسانی و برقراری ارتباطی نزدیک با معنویات می شود.
این گونه آثار به معمول فارغ از بار داستانی بر حول محورهای اخلاقی می گردند که همان طور که از عنوان داستان پیداست مفهومی فراتر از روایت یا به عبارتی خارج از روایت (نه فراروایت) بر اثر حاکم است که ادبیت متن را در درجه دوم قرار می دهد. نصیحت گونگی، احساس زدگی و توصیفات درونی از عوامل این درجه بندی است.
در این متن نویسنده به جای پرداختن به داستان بیشتر در تلاش برای عقاید و مانیفست های اخلاقی خود است که از نظر زیبایی های نثر قابل ستایش اما از نظر ادبی و داستانی محل ایراد است.

«گاها در جامعه دیوانگان نیز دیوانه های خاصی دیده می شوند، که خود را برتر از بقیه مردمان می دانند و به نظرشان جز خودشان همه مردم دنیا دیوانه اند، البته این گونه از دیوانگان در جایگاه پایین تری نسبت به فرزانه دیوانه یا عارفان دیوانه قرار دارند، اینان دیگر دیوانه نیستند بلکه موجوداتی…»
(راز پروانگی/ ۱۳۴)

 

برچسب ها

مطالب مشابه...

يك ديدگاه “رمان راز پروانگی اثر احسان زارع”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات