تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

سمفونی قورباغه منتشر شد

سمفونی قورباغه منتشر شدtajmehr 12

بالاخره پس از سال‌ها نوشتن، کرم‌رضا تاج‌مهر نویسنده‌ی‌ لرستانی نیز با “سمفونی قورباغه‌ها” نام خود را به فهرست نویسندگان صاحب اثر ایران اضافه کرد.

مجموعه‌داستان “سمفونی قورباغه‌ها”  با شش داستان کوتاه در ۱۰۵ صفحه  اولین اثر مکتوب تاج‌مهر است که  توسط نشر قطره روانه‌ی بازار نشر شده است.

این اثر در ابتدا شامل ۱۰ داستان کوتاه بوده که چهار داستان آن  در مرحله‌ی اخد مجوز به طور کامل حذف شده است و تِم داستان‌های آن عموماً “مرگ با هاله‌ای از رمز و راز” است.

این مجموعه بیش از یک سال در انتظار اخذ مجوز بود که بالاخره با حذف چهار داستان آن به طور کامل و ویرایش جزیی داستان‌های باقی‌مانده توانست از این مرحله نیز گذر کند.

سمفونی قورباغه‌ها در واقع دومین مجموعه داستان این داستان‌نویس است که مجموعه‌ی اول وی با نام “واهمه‌های خاکستری” با گذشت بیش از دو سال که توسط نشر ثالث برای اخذ مجوز به ارشاد ارسال شده، همچنان بلاتکلیف مانده است.

تاج‌مهر یک مجموعه داستان دیگر با نام “مویه‌های گم‌شده” به نشر قطره سپرده است که مراحل آماده‌سازی پیش از چاپ را می‌گذراند.

لازم به ذکر است “باغ کاغذی”، “خط‌خوردگی”، “سمفونی قورباغه‌ها”، “سی‌تاج”، “گُل‌پری”، و “وقتی مادر کِل کشید” شش داستان این مجموعه را تشکیل می‌دهند.

درباره‌ی این کتاب (نوشته پشت جلد):سمفونی

سمفونی قورباغه‌ها، سمفونی راز و رمزهاست. راز و رمزهایی که نویسنده در همه‌ی داستان‌هایش تدارک دیده تا مخاطب به گشودن‌شان حظ ببرد و در محاصره‌ی انبوهی از پرسش‌ها، شک و تردیدها و ابهامات قرار گیرد که تا مدت‌ها نتواند فکر کردن به آن‌ها را فراموش کند. راز و رمزهایی نه از جنس زندگی امروز، -که عاری از رمز و راز است و بیشتر روزمر‌ه‌گی است- از جنس رویدادهایی که بیشتر فرارئال و البته خاص به نظر می‌رسند.

چیزی که جالب است این است که در هیچ کدام از این داستان‌ها برهه‌ی زمانی‌ای که ماجراها در آن اتفاق می‌افتد، مشخص نیست و نمی‌توان هیچ استدلال محکمی در این زمینه به دست داد. این خصلت ازلی- ابدی بودن زمان در داستان‌ها، به رازها و رمزهای داستان، جلوه‌ای خاص می‌دهد که باعث تفکر بیشتر و البته تعمیم زمانی بر اساس سلیقه‌ و تفکر مخاطبان می‌شود.

مطالب مشابه...

0 افکار در “سمفونی قورباغه منتشر شد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی

تبلیغات