Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, object given in /home1/avangard/public_html/wp-content/plugins/bbpress/includes/core/template-functions.php on line 316
شعرآستان ( sher-astan ) | سایت ادبیات پیشرو ایران آوان گاردها

تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

شعرآستان ( sher-astan )

شعرآستان ( she-rastan )

 

هنگامی که مجموعه ” ندیمه نورد ” به عنوان اولین اثر رسمی ارائه شده در طرز ادبی « شعرآستان » ، برای دومین بار طی فاصله زمانی پنج ماه ( بعد از انتشار در سایت ادبی عروض – ۱۳۸۶ ) در مجله الکترونیکی وازنا –  بخش کتابخانه ی الکترونیکی – باز انتشار یافت ( آبان همان سال )، در مقدمه ای از دبیران سایت آمده بود :
 « نخستین مجموعه از “شعراستان”های وحیدضیایی تحت عنوان “ندیمه نوَرد”،به صورت اینترنتی انتشار یافته است. دراین مجموعه مبانی میان–ژانری به کار گرفته شده درآنتل فیقیاز “داستان” و “شعر” به وجودآمده است. گفتنی ست که این شکل نوشتار با “گزین گویه”ی مورد نظر پست مدرنیست ها شباهت های بسیار دارد و از لحاظ اروتیسیسم، پرداخت زبانی و ویژگی های چند لحنی بودن زبان به کار رفته و غیرخطی بودن روایت نیز باید آن را از لحاظ گرایش ادبی پسامدرنسیتی دانست … »

پیشتر نمونه هایی از شعرآستان در مجله هنر نویسش شعر (www.poetrymag.ws/revue/04/ziyai-v-05.html‏ ) ، مجله گوهران ، وبسایت ادبی ادیبان ، مجله ادبی ماه مگ ، مجله الفبا و … منتشر شده بود .

 در فضای مجازی  علاوه بر پرونده ای که وبلاگ بانکول برای طرز ادبی شعراستان و این مجموعه منتشر کرد نقد هایی از گروه ها و طیف های مختلف ادبی بر آن نوشته شد : طیف کلاسیک دانشگاهی ( دکتر قدمعلی سرامی- ماه مگ  ) ، طیف راست آیینی ( یوسفعلی میر شکاک- جام جم  ) ، منتقدین معاصر ( عبد العلی دستغیب ، مسعود هزار جزیبی ، اکبر اکسیر ، شیدا محمدی ، بیژن باران و … ) ، پرونده شعرآستان در مجله الفبا خرداد ۸۸ ، مجله رودکی مهر ۸۶ و ویژه نامه آوای مردم کمی پیشتر از این سال­ها .

مجموعه این نقد ها – قریب به بیست نقد منتشر شده – به کوشش عرشیا صبوحی با نام « از شعر و داستان تا شعرآستان » در سایت کتابناک و چند سایت دیگر قابل دانلود است .

شعرآستان به گفته مولفش ” حرکت در جاده ی مه آلود تاویل ” بوده و هست . تنها تعریفی که نویسنده اثر وادار به ارائه شده است !

این اثر علاوه بر فضای مجازی دو بار نیز چاپ کاغذی شد . یکی ۱۳۸۷ و دیگری پاییز سال قبل ( ۱۳۹۲ ) .

تاثیر این طرز با خصوصیاتی چون : استحاله و ترکیب قالب شعر در صورت نوشتاری نثر ، زبان کولاژی اثر ، تشکیل تار و پود اثر از شعر و داستان ، تاکید بر حفظ فضای شعری و داستانی مستقل با وجود ترکیب این دو ، چند صدایی بودن و مهمتر از همه ترکیبات و تصاویر پیاپی که مخصوص خود صاحب اثر است تاثیر خودش را بر بسیاری از آثار هم زمان خویش داشت . چنانچه بعد ها رونویسی از  «ساختار نوشتار»  ، سرقت « تصاویر و ترکیبات » و حتی اجراهایی نزدیک به این اثر با نامگذاری هایی شبیه بدان بصورت چاپی یا الکترونیکی دیده شد . گویا تنها مورد غیر تاراجی اثر « ابداعات زبانی و واژگانی و لحن خاص اثر » بود که هنری می خواست که نداشتند !

مجموعه دوم شعرآستان ها با نام « عبا خوان » بزودی رونمایی خواهد شد .

 

——–

وحید ضیایی:

دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی

او در کنار تحصیلات آکادمیک زبان انگلیسی را نیز آموخته ( موسسه جهاد دانشگاهی ، ایران گردی و جهانگردی و …)، به مطالعه و ترجمه از این زبان پرداخته است.

کتاب‌های منتشر شده

۱- سی و سه  شعر عاشقانه ( مجموعه شعر ، نشر بوتیمار ، مشهد ، ۱۳۸۴)

۲- آن این عکس ( مجموعه شعر کلاسیک ،  ۱۳۸۵)

۳- هزل تعلیم است ( پژوهشی در باب طنز،  ۱۳۸۶ ، ویرایش مجدد و انتشار آن با نام تلخپند ، محقق اردبیلی ۱۳۹۱ )

۴- فرصت دوست داشتن ( معرفی شاعران زن معاصر جهان ، دوزبانه  ، نشر بوتیمار ، مشهد ، ۱۳۸۴)

۵- حکمت خسرو ( شرحی بر اصطلاحات فلسفی دیوان ناصر خسرو قبادیانی ، نشر محقق اردبیلی ، ۱۳۹۱ )

۶- ندیمه نورد ( مجموعه اول شعرآستان ، ۱۳۸۴)

۷- مویه از لاکپشت های ۳۳ ( مجموعه شعر با مضمون جنگ ، متن دو زبانه ( با حمایت مادی و معنوی حوزه هنری استان اردبیل ) نشر هنر رسانه اردیبهشت ، تهران ۱۳۸۸ ) این کتاب کاندیدای جایزه شعر جوان قیصر امین پور در همان سال گشت .

۸- بی سر خط ( منتخب شعر معاصر جهان ،  ترجمه  ، ۱۳۸۹)

۹- تلخپند ( ویرایش دوم  هزل تعلیم است ، محقق اردبیلی ، پژوهش ۱۳۹۱)

۱۰- از شعر و داستان تا شعرآستان ( مجموعه نقد هایی برای شعرآستان  ، ۱۳۹۰ )

۱۱- چیلینگ آغاجی دو خط موازی ( نمایشنامه ،  ۱۳۹۱)

۱۲- همنوایی شبانه یاغی ها ( زندگی و ترانه های جو هیل ، ترجمه ، ۱۳۹۳ )

۱۳- آزادی دیوانگی ست ( بازخوانی شعر هایی از سمیح القاسم شاعر فلسطینی ، ۱۳۹۳ )

۱۴- از چاسر تا الیوت ( منتخب تاریخ ادبیات قرن هجده تا بیست انگلستان ، نوشته لرد دیوید سسیل ،.  ترجمه ، مطابق با سر فصل درس ادبیات جهان ، نشر محقق اردبیلی ، ۱۳۹۳ )

۱۵- مُنشآت ابرو ( آلبوم صوتی شعر خوانی ، ۲۸ قطعه شعر عاشقانه ، ۱۳۹۳ )

 

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “شعرآستان ( sher-astan )”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی

تبلیغات