تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

شعر زنان و زنان آوانگارد

     در شعر معاصر ما جنبشی زنانه یا فمنیستی شاعرانه، شکل نگرفته است. در شعر زنان پیشرو ما در جستجوی کشف آوانگاردیسم مستقل از زنانگی هستیم. آوانگاردیسمی که در بستر کلیت شعر و ادبیات جریان یافته باشد. شعری پیشرو که از قضا شاعر آن زن است. پر واضح است که با توجه به جامعه شناختی زنانه ممکن است شاخصه های در شعر زنان پیشرو شکل گرفته باشد و ناخودآگاه زنانه در برخورد با هستی ، اشیا و وقایع زندگی روزمره خود را به رخ کشیده باشند. ما بر این هستی شناسی زنانه چشم نخواهیم بست و در شکلی درخور به بیان و به چالش اش خواهیم کشید.

    پس ما در این درگاه اگر چه به دنبال زنانگی در شعر آوانگارد نبوده و دنبال آوانگارد بودن در شعر زنان هستیم اما اگر زنانگی رخ نموده باشد و نازک اندیشی زنانه و بازی های زبانی و عبارتی با موقعیت های زنانه در شعر که چه برهنه مثل ” و این منم/ زنی تنها / در آستانه فصلی سرد”فروغ، و یا در پرده مثل شعر “لباس ها را اتو می کنم /بروم طلاق بگیرم”آتفه چهارمحالی، دیده شود این بازی ها را به نقد و بررسی خواهیم نشست.

    پس مخاطب این درگاه به هیچ وجه تنها زنان نبوده بلکه مخاطب شعر پیشرو زبان فارسی می باشد و این درگاه  فرصتی است تا با پر رنگ کردن المان های پیشرو و دیدن و بیرون کشیدن  آنها علاوه بر تقویت آنها در شعر ، آویختن فانوسی باشد در تاریکی لحاظ شاعر.

    این درگاه می خواهد پاگردی باشد برای شعر و و شاعران و زیر سایه هیچ فکر و سیاست و اندیشه ای نیست،مستقل و آزاد آزاد.

در این مجال هر چند روز یک بار به معرفی یک شاعر و بررسی اجمالی بر آثارش خواهیم پرداخت چه در معرفی شاعر چه در بیان نقدها و نظرات بی یاری شما به قول فروغ دست های ما “سیمانی ” خواهد بود پس با ایمیل ها و و نقد ها و نظرات  این صفحه را به پیش برید.

                                                                                                               سمیرا کرمی

مطالب مشابه...

7 افکار در “شعر زنان و زنان آوانگارد”

 1. نیلوفر گفت:

  آوانگارد بودن می تواند در اوج زنانگی بروز کند شاید حتی باید در اوج زنانگی بروز کند اگر نویسنده زن است.
  همونطور که ویرجینیا وولف و پس از او هلن سیکسو معتقدند که هنگام نوشتن باید کاملا زن بود یا کاملا مرد بود……

  • سمیرا کرمی گفت:

   نیلوفر جان با تشکر از ابراز دیدگاهتان . در این مجال اندک بنده سیاستهای خود را برای ارساله های در شعر زنان پیشرو گفته ام . در این صفحه آوانگاردیسم مستقل از ماهیت زنانه یا مردانه شعر موضوع کار است که ما فقط به سراغ شاعران زن می رویم یعنی شعر آوانگاردی که شاعر آن از قضا زن است . وگرنه بله ما وقتی به شعر یا اثر موفق می رسیم می بینیم در اوج ماهیت درونی و هستی شناختی مولف اتفاق افتاده خواه زن و خواه مرد .البته این طور هم نیست که تمام شاعران زن زنانه بگویند و تمام شاعران مرد مردانه ….

 2. سلام سمیرای عزیز

  خسته نباشید

  از اینکه مطلب تونو خوندم خوشحال شدم

  بیشتر تعقیبتون میکنم و ادبیات زنان پیشرو رو

  زنده باشی

  با احترام

 3. اگر به دنبال شکل گرفتن جنبش شعر زنان باشیم هیچی از کلیت ادبی ایران ما از گذشته تا بحال کم نمی شود
  اما زنان ایرانی که می خواستند از این راه به هدف خود برسند راه را بر اساس کاوش ادبی و شناخت ظرائف معنایی که مخاطب خاص وعام از آن استقبال می کنند نیافته اند و همچنان تنه به گذشته ی ادبی ایران باستان تا کنون زده اند و اگر معنا گریزی هم رخ داده در حوزه احساسات بوده نه تفکر جامعی که روند این پر سه را خوب طی کند
  این چند جمله فکر می کنم خانم کرذمی قابل استناد با شد
  مثلا در شعر فروغ ملزومات عقلی و نقلی و حسی وبیانی حتی لحنی و ساختار های زیبا شناختانه ی دهه ۹۰ وجود ندارد فروغ ابتدای این راه بود و دیگر مقلد بی تاریخ و تمکین او

 4. اخگر گفت:

  سلام
  بی نهایت از وبلاگتون لذت بردم
  بهتون تبریک میگ و باعث افتخارمه که مطالب وبلاگتون رو بخونم
  من به عنوان یک وکیل دادگستری و مدافع حقوق زنان که تحصیلات آکادامیک خودم رو زمینه ی حقوق زنان ادامه دادم
  معتقدم ادبیات و شعر برنده ترین تیغی است که می تواند به اصلاح قوانین بیانجامد و قلم قدرتمندترین سلاح مبارزه است با کسانی که حق را پشت میله های بی عدالتی به اسارت برده اند
  برایتان آرزوی موفقیت و سربلندی دارم
  با آرزوی دیدار

 5. azadeh گفت:

  “لباس ها را اتو می کنم /بروم طلاق بگیرم”آتفه چهارمحالی،
  لطف میکنید این کتاب را با اسم و انتشارات معرفی کنید ممنون میشوم

 6. مگنولیا گفت:

  تصور میکنم هیچگونه دریافتی از مفهوم فمنیست و زنانگی ندارید متاسفانه امروزه همه به خود جرات میدهند در مورد واژگانی که آشنایی ندارند نظر بدهند با یک دریافت آبکی از فلسفه اگزیستانسیالیستی !!جدا ناراحت میشم میبینم اساتید بزرگ فلسفه و علوم اجتماعی در کلام خست می ورزند ودیگری ها به این شیوه روانند!!نه برای شما بلکه برای ایجاد تفکر صحیح خواهش میکنم از آوانگارد سازی های سوپرمارکتی تو جامعه دوری کنید شاید با این پیشگیری روزی نطق هم به جایگاه خودش برگردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی‌ها

تبلیغات

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0