نوبل ادبیات برای باب دیلن

نوبل ادبیات برای باب دیلن

بنابر اعلام موسسه نوبل، این جایزه به دلیل «خلق بیان شاعرانه جدید در سنت موسیقی آمریکایی» به «دیلن» ۷۵ ساله اهدا شده است. او نخستین ترانه‌سرایی است که جایزه ادبی نوبل را از آن خود کرده است.

«دیلن» در سال ۱۹۴۱ به دنیا آمد و حرفه موسیقی را از سال ۱۹۵۹ آغاز کرد. بیشتر آثار موفق او به سال‌های دهه ۱۹۶۰ میلادی مربوط می‌شود.

برخی ترانه‌های او در جریان جنبش‌های مدنی به شعارهای ضدجنگ بدل شده است.

«سارا دانیلز»، دبیر موقت آکادمی نوبل اعلام کرده‌ است که ممکن است این انتخاب موجب شگفتی باشد اما «اگر به ۵۰۰۰ سال پیش به این طرف نگاه کنید، کسانی چون هومر را خواهید دید که متون شاعرانه‌ای را برای اجرا در صحنه نوشته‌اند؛ باب دیلن نیز همین کار را انجام داده است. ما هم‌چنان آثار هومر را می‌خوانیم و  لذت می‌بریم.»

برچسب ها

مطالب مشابه...

يك ديدگاه “نوبل ادبیات برای باب دیلن”

  1. هازارزه -خودباور گفت:

    هستی ها …وطن من…جهان …خانه من…..خودباوری آیین من….نوبل هرگز به دست صاحب اصلی آن که آدزوی نوبل بود نرسبده ونخواهد رسید.!!اندبشه روز ،هنر روز عکر پرداز روز را هیچ حکمبتی چه دینی ،چه حکومتی وچه اقتصادی از تفکرات پبشتاز وشورشیتاریخ کواه است که قدرت های حاکمه فقط وفقط به مناعع خودفکر می کنند وبس …وهیچ ترزشی برای فکر خلاق هنر واندبشه خلاق اگر برابشان ارزش اضافی تولبد نکند از آن حمایت که هیچ …تتریخ کواه است که فکر پردازان خالق …خالق نه مخلوق….قدرت های حاکمه مقلد می خواهند .کارگر و سرباز می خواهند .نه یاغی وشورشی نسبت به همه قدرت ها ی سلطه طلب در همه زمبنه ها….هرگز آنها به یک فکر پردا خودباور به یک هنرمند پبشتاز نداده و نمی دهند.چرا که می دانند یک هنرمند خودباور دنیابش را خودش را دنیای خصوصی خودش را می سازد .دنیایی که خودش خالق آن است…هستی ها …وطن من ..جهان خانه من …خودباوری آیین من ..(هازارزه -خودباور#@@@@#

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب