نوبل ادبیات برای باب دیلن

نوبل ادبیات برای باب دیلن

بنابر اعلام موسسه نوبل، این جایزه به دلیل «خلق بیان شاعرانه جدید در سنت موسیقی آمریکایی» به «دیلن» ۷۵ ساله اهدا شده است. او نخستین ترانه‌سرایی است که جایزه ادبی نوبل را از آن خود کرده است.

«دیلن» در سال ۱۹۴۱ به دنیا آمد و حرفه موسیقی را از سال ۱۹۵۹ آغاز کرد. بیشتر آثار موفق او به سال‌های دهه ۱۹۶۰ میلادی مربوط می‌شود.

برخی ترانه‌های او در جریان جنبش‌های مدنی به شعارهای ضدجنگ بدل شده است.

«سارا دانیلز»، دبیر موقت آکادمی نوبل اعلام کرده‌ است که ممکن است این انتخاب موجب شگفتی باشد اما «اگر به ۵۰۰۰ سال پیش به این طرف نگاه کنید، کسانی چون هومر را خواهید دید که متون شاعرانه‌ای را برای اجرا در صحنه نوشته‌اند؛ باب دیلن نیز همین کار را انجام داده است. ما هم‌چنان آثار هومر را می‌خوانیم و  لذت می‌بریم.»

برچسب ها

مطالب مشابه...

يك ديدگاه “نوبل ادبیات برای باب دیلن”

  1. هازارزه -خودباور گفت:

    هستی ها …وطن من…جهان …خانه من…..خودباوری آیین من….نوبل هرگز به دست صاحب اصلی آن که آدزوی نوبل بود نرسبده ونخواهد رسید.!!اندبشه روز ،هنر روز عکر پرداز روز را هیچ حکمبتی چه دینی ،چه حکومتی وچه اقتصادی از تفکرات پبشتاز وشورشیتاریخ کواه است که قدرت های حاکمه فقط وفقط به مناعع خودفکر می کنند وبس …وهیچ ترزشی برای فکر خلاق هنر واندبشه خلاق اگر برابشان ارزش اضافی تولبد نکند از آن حمایت که هیچ …تتریخ کواه است که فکر پردازان خالق …خالق نه مخلوق….قدرت های حاکمه مقلد می خواهند .کارگر و سرباز می خواهند .نه یاغی وشورشی نسبت به همه قدرت ها ی سلطه طلب در همه زمبنه ها….هرگز آنها به یک فکر پردا خودباور به یک هنرمند پبشتاز نداده و نمی دهند.چرا که می دانند یک هنرمند خودباور دنیابش را خودش را دنیای خصوصی خودش را می سازد .دنیایی که خودش خالق آن است…هستی ها …وطن من ..جهان خانه من …خودباوری آیین من ..(هازارزه -خودباور#@@@@#

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0