تبلیغات

کتاب روز


«جنگل آدم‌ها»


«جنگل آدم‌ها» و «شرح حاشیه» در نمایشگاه کتاب احمد بیرانوند از عرضه دو کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر روزگار خبر داد. به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، به گفته او، مجموعه داستان «جنگل آدم‌ها» یکی از این کتاب‌هاست. این کتاب حاصل تلاش جمعی از نویسندگان است که به صورت کارگاهی، در داستان‌هایشان اقدام به خلق دنیای حیوانات با گرایش‌های انسانی کرده‌اند. در این فضای به ظاهر تمثیلی حیوانات با بهره‌گیری از مظاهر تمدن در آثار حضور دارند. آن‌ها به دنبال تلاش‌های مدنی و شکل دادن به جامعه از هم گسیخته خود هستند. او افزود: نویسندگان این کارگاه با تدریس من به مدت چند سال است در موضوعات مختلف به پروژه‌های خلاقه می‌پردازند. همچنین چاپ دوم کتاب «شرح حاشیه» با ویرایش جدید و اصلاحات و اضافات وارد بازار نشر خواهد شد. این کتاب به تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما می‌پردازد و نقد بعد از نیما را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. شعر هوشنگ ایرانی، موج نو، شعر حجم و شعر گفتار از فصل‌های محوری این کتاب هستند.
آرشیو معرفی کتاب

گزارش اختتامیه جایزه ادبی آوانگاردها و نفرات برگزیده

آوانگاردهای جوان

سمیرا کرمی

     

چهارشنبه ۹ بهمن، سرای اهل قلم میزبان جمع کثیری از شاعران و علاقمندان به شعر بود که برای شرکت در نخستین دوره از جایزه شعر آوانگاردها حضور به هم رسانیده بودند.  در این جمع، پیشکسوتانی بودند که پذیرفته بودند به نمایندگی از حوزه‌های مختلف هنری به قضاوت شعر بنشینند تا ببینیم آیا شعر هنوز می­تواند در قلب مخاطبان غیر شاعر بتپد یا شعر مرده است. جایزه شعر آوانگاردها از سوی سایت ادبی آوانگاردها، به سردبیری احمد بیرانوند برگزار می­شد یک سال از فعالیت این سایت می­گذشت که با توجه به استقبال فراگیر شاعران، مترجمان و نویسندگان بر آن شدیم تا به پاس روی­آوری گسترده دوستان، جایزه شعر آوانگاردها را که در فضای رخوت­زده شعر امروز می­توانست هیزمی به آتش شعر باشد بنا کنیم. اما پیش از هر چیز در مورد یک جایزه، باید از داوران آن گفت چرا که اعتبار هر جایزه­یی را داوران آن مشخص می­کند. داوری در دو مرحله انجام گردید حجم آثار رسیده به دوهزار اثر می­رسید و  واگذاری خواندن و تدقیق در این زمینه، سختی بود که نمی­شد از بزرگانی چون یدالله رویایی و محمد تهامی­نژاد و… انتظار داشت پس داوری را دو مرحله کردیم. داوران مرحله اول از شاعران جوان و جدی انتخاب شدند: علی حسن‌زاده، سمیرا کرمی، دلاور رحیمی، لیلا کردبچه، بابک اباذری، ستاره انصاری. داوران مرحله اول با خوانش دقیق کلیه آثار که بر اساس کدبندی و بدون نام شاعر مرتب شده بود به انتخاب پانزده اثر برگزیده برای راهیابی به مرحله نهایی اقدام نمودند که اسامی برگزیدگان مرحله اول: سردار شمس‌آوری، رویا زرین، پریچهر مستمند، امین مردای، میلاد کامیابیان، مرضیه آقارضایی، علی کاکاوند، احد رئیسی ، داود مالکی، زهرا ماحوزی، سهیل نصرتی، مسعود مرادی، عبدالرضا ناصر مقدسی، آفرین پنهانی، زهرا حسینپور خوشنامی.

شعرهای‌  برگزیده در مرحله نهایی توسط داوران مورد ارزیابی قرار گرفت. داوران این بخش چهره‌های برجسته‌ هنر و ادبیات بودند که این رویکرد با هدف فراخوانی پیشگامان هنر، به شعر، از تمامی دریچه ها صورت گرفته بود. داوران این بخش عبارت بودند از: یدالله رویایی (شاعر)، حسین علیزاده (آهنگساز)، حسین پرنیا(آهنگساز)، قباد شیوا (گرافیست)، اسماعیل عباسی (عکاس)، احمد میراحسان (شاعر، فیلمساز)، محمد تهامی‌نژاد (مستندساز)، خسرو حکیم‌رابط (نمایشنامه‌نویس)، منصور خورشیدی (شاعر)، بهزاد خواجات (شاعر)، پیروز کلانتری (مستندساز)، محمد آزرم (شاعر)، مهرداد فلاح (شاعر)، علی‌اکبر ولدبیگی (فیلم‌ساز). در مرحله پایانی هیات داوران با وجود فاصله­ی کم امتیازات سه نفر را به عنوان شاعران برگزیده انتخاب کردند که در تاریخ ۹ بهمن طی مراسمی از ایشان تقدیر به عمل آمد. برگزیدگان به ترتیب عبارتند از :  امین مرادی، مرضیه آقارضایی، زهرا ماحوزی. جوایز برگزیدگان عبارت بود از لوح و تندیس جشنواره به همراه چاپ مجموعه شعر توسط نشر افراز و نصیرا. این مراسم در یک  فضای صمیمی و با حضور گسترده شاعران و نویسندگان برگزار شد. یکی از بخش های مراسم شعرخوانی شاعران راه یافته به مرحله نهایی و شعرخوانی محمد آزرم از شاعران شناخته شده دهه هفتاد بود.  و  اما به یادماندنی­ترین بخش این مراسم بیانیه یدالله رویایی بود که توسط دبیر جایزه قرائت شد و در انتها منصور خورشیدی به نمایندگی از هیات داوران به شرح چگونگی مراحل داوری پرداخت.

   

 

 

 

مطالب مشابه...

0 افکار در “گزارش اختتامیه جایزه ادبی آوانگاردها و نفرات برگزیده”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

بایگانی

تبلیغات