تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

گزارش اختتامیه جایزه ادبی آوانگاردها و نفرات برگزیده

آوانگاردهای جوان

سمیرا کرمی

     

چهارشنبه ۹ بهمن، سرای اهل قلم میزبان جمع کثیری از شاعران و علاقمندان به شعر بود که برای شرکت در نخستین دوره از جایزه شعر آوانگاردها حضور به هم رسانیده بودند.  در این جمع، پیشکسوتانی بودند که پذیرفته بودند به نمایندگی از حوزه‌های مختلف هنری به قضاوت شعر بنشینند تا ببینیم آیا شعر هنوز می­تواند در قلب مخاطبان غیر شاعر بتپد یا شعر مرده است. جایزه شعر آوانگاردها از سوی سایت ادبی آوانگاردها، به سردبیری احمد بیرانوند برگزار می­شد یک سال از فعالیت این سایت می­گذشت که با توجه به استقبال فراگیر شاعران، مترجمان و نویسندگان بر آن شدیم تا به پاس روی­آوری گسترده دوستان، جایزه شعر آوانگاردها را که در فضای رخوت­زده شعر امروز می­توانست هیزمی به آتش شعر باشد بنا کنیم. اما پیش از هر چیز در مورد یک جایزه، باید از داوران آن گفت چرا که اعتبار هر جایزه­یی را داوران آن مشخص می­کند. داوری در دو مرحله انجام گردید حجم آثار رسیده به دوهزار اثر می­رسید و  واگذاری خواندن و تدقیق در این زمینه، سختی بود که نمی­شد از بزرگانی چون یدالله رویایی و محمد تهامی­نژاد و… انتظار داشت پس داوری را دو مرحله کردیم. داوران مرحله اول از شاعران جوان و جدی انتخاب شدند: علی حسن‌زاده، سمیرا کرمی، دلاور رحیمی، لیلا کردبچه، بابک اباذری، ستاره انصاری. داوران مرحله اول با خوانش دقیق کلیه آثار که بر اساس کدبندی و بدون نام شاعر مرتب شده بود به انتخاب پانزده اثر برگزیده برای راهیابی به مرحله نهایی اقدام نمودند که اسامی برگزیدگان مرحله اول: سردار شمس‌آوری، رویا زرین، پریچهر مستمند، امین مردای، میلاد کامیابیان، مرضیه آقارضایی، علی کاکاوند، احد رئیسی ، داود مالکی، زهرا ماحوزی، سهیل نصرتی، مسعود مرادی، عبدالرضا ناصر مقدسی، آفرین پنهانی، زهرا حسینپور خوشنامی.

شعرهای‌  برگزیده در مرحله نهایی توسط داوران مورد ارزیابی قرار گرفت. داوران این بخش چهره‌های برجسته‌ هنر و ادبیات بودند که این رویکرد با هدف فراخوانی پیشگامان هنر، به شعر، از تمامی دریچه ها صورت گرفته بود. داوران این بخش عبارت بودند از: یدالله رویایی (شاعر)، حسین علیزاده (آهنگساز)، حسین پرنیا(آهنگساز)، قباد شیوا (گرافیست)، اسماعیل عباسی (عکاس)، احمد میراحسان (شاعر، فیلمساز)، محمد تهامی‌نژاد (مستندساز)، خسرو حکیم‌رابط (نمایشنامه‌نویس)، منصور خورشیدی (شاعر)، بهزاد خواجات (شاعر)، پیروز کلانتری (مستندساز)، محمد آزرم (شاعر)، مهرداد فلاح (شاعر)، علی‌اکبر ولدبیگی (فیلم‌ساز). در مرحله پایانی هیات داوران با وجود فاصله­ی کم امتیازات سه نفر را به عنوان شاعران برگزیده انتخاب کردند که در تاریخ ۹ بهمن طی مراسمی از ایشان تقدیر به عمل آمد. برگزیدگان به ترتیب عبارتند از :  امین مرادی، مرضیه آقارضایی، زهرا ماحوزی. جوایز برگزیدگان عبارت بود از لوح و تندیس جشنواره به همراه چاپ مجموعه شعر توسط نشر افراز و نصیرا. این مراسم در یک  فضای صمیمی و با حضور گسترده شاعران و نویسندگان برگزار شد. یکی از بخش های مراسم شعرخوانی شاعران راه یافته به مرحله نهایی و شعرخوانی محمد آزرم از شاعران شناخته شده دهه هفتاد بود.  و  اما به یادماندنی­ترین بخش این مراسم بیانیه یدالله رویایی بود که توسط دبیر جایزه قرائت شد و در انتها منصور خورشیدی به نمایندگی از هیات داوران به شرح چگونگی مراحل داوری پرداخت.

   

 

 

 

مطالب مشابه...

0 افکار در “گزارش اختتامیه جایزه ادبی آوانگاردها و نفرات برگزیده”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی‌ها

تبلیغات

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0