تبلیغات

کتاب روز


«احمد بیرانوند/نشر وزگار»


چاپ دوم کتاب شرح حاشیه با ویراست جدید در بازار نشر «شرح حاشیه» که از نقطه نظری جدیدتر، می توان آن را شرح مهم ترین جریان های شعری معاصر بعد از نیما تلقی کرد، کتابی است در خور تامل و تعمق، اثر شاعر و محقق جوان،احمد بیرانوند. اگر چه کتاب از دید مولف در ساختاری متشکل از شش فصل ارائه شده است(بررسی انواع نقد بعد از نیما،بررسی شعر نیما،شعر هوشنگ ایرانی، شعر موج نو ، شعر حجم وشعر گفتار)، اما به طور کلی می توان آن را پژوهشی موفق در سه حیطه ی نقد نظریه ها، اشعار و بیان و تحلیل مورد توجه قرار داد. بررسی مباحث نقد و تمرکز در سیر حرکت و پویایی آن در قلمرو ادبیات پسانیمایی بخشی از کتاب است که نشانگر توجه و تدقیق مولف در باب اصول و انواع نقد این دوره است که لازم و بایسته و به جا می نماید. بخش دوم بررسی اصلی ترین نظریه ها، مانیفست ها و تا حدودی نگرش های جریان های شعری اخیر و نظریات مختلف در باب آن هاست. در این بخش نیز مولف سعی کرده است بر اساس بیانیه ها نقل قول ها ی مستقیم و غیر مستقیم، مصاحبه ها و به طور کلی داده های مستقیم نظریه پردازی های هر جریان، به درک مستقیم و بلا واسطه ای دست یابد و تا حد امکان آن را دست نخورده و مونتاژ نشده ، به خواننده معرفی کند تا در نهایت بتواند در بخش سوم به بررسی تحلیل و نقد اشعار برجسته ی نمایندگان هر جریان شعری بپردازد.
آرشیو معرفی کتاب

یک شعر از قربان بهاری

قربان بهاری  ۱۳۶۱  ماکو

 

چاپ شده: توصیف ساده لبخند و سکوت-۱۳۸۸ گوهرشاد

آماده چاپ: اتفاق روی پل –فصل پنجم

۲۸متر

بیست و هشت متر بالاتر از زمین

پشت پنجره

غبطه می خورد

به حال مردی که زیر برف

رز می فروشد

                 زن

 

خواب می بیند

کاش

بیست و هشت متر پایین تر

پشت چراغ

رز می فروخت زن

                         مرد

 

خیس خیس خسته

داشت زیربرف

رز می فروخت

                   زن

 

 

مطالب مشابه...

0 افکار در “یک شعر از قربان بهاری”

  1. شعرپریسکه گفت:

    سلام
    به تازگی یک قالب جدید شعرکوتاه فارسی توسط تعدادزیادی ازشعرا واساتید دانشگاه ادبیات فارسی ایجادشده که با استقبال فراوان دربین شعرای کشور وحتی برخی همسایگان فارسی زبان روبه رو شده است .
    این شعر به ثبت رسمی رسیده وهم اکنون بیش ازچند هزار نفر به صورت مستمر به سرایش این نوع شعر مشغول هستند .مهمترین اقدام صورت گرفته تنظیم فصلها -آزادی محتوا-بسترسازی جهت ورود تفکرات ایرانی در شعرکوتاه می باشد .این نوع شعر پریسکه نام دارد وجهت اطلاع بیشتر به وبلاگ رسمی(انجمن پریسکه سرایان ایران)ویا ویکی پدیا وخبرگذاریهای معتبر کشور مراجعه نمایید.
    هرهفته سه شنبه شب ها به مدت ۱۵ شب شبکه جهانی صدای آشنا برنامه پرنیان جهت ایرانیان خارج ازکشور وفارسی زبانان سراسر دنیا به معرفی این قالب نو ظهور می پردازد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرشیو سایت

تبلیغات

بایگانی

تبلیغات