آخرین اخبار و یادداشت ها
کد خبر : 5038
جمعه - 23 بهمن 1394 - 12:49

سهراب رحیمی(شاعر و منتقد) درگذشت

سهراب رحیمی درگذشت.

سهراب رحیمی

متولد چهارم دیماه سال ۱۳۴۱ چهارمحال بختیاری، ساکن مالموسوئد شاعر ,نویسنده,منتقد و مترجم؛ عضو کانون نویسندگان سوئد و عضو کانون مترجمان ادبی سوئد او همچنین عضو هیئت مدیره ی مرکز نویسندگان سوئد و عضو و کارشناس انجمن قلم سوئد.

از سال ۱۳۶۵ به سوئد مهاجرت کرد رحیمی همکاری با نشریات ایران و سوئد را از سال ۱۳۶۸ با چاپ شعر، نقد، مقاله و ترجمه آغاز کرد. او از ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷سردبیری گاهنامه‌ی شعری اثر را بر عهده داشت. از کتاب‌هایش می‌توان به مجموعه شعر “خانه خواب‌ها”، نشر آموزش ۱۳۷۵،مجموعه شعر “هسته‌های فاسد زمان”، نشر رویا ۱۳۷۶،مجموعه شعر “مرهم سپید” از کلاستروفوبی ۱۳۷۷ (با رباب محب و س.مازندرانی) نشر ولی،مجموعه شعر “نامه ای برای تو”، نشر آینهٔ جنوب۱۳۸۴و مجموعه شعر “رسم هندسی ی مالیخولیا” ١٣٩٠ اشاره کرد.

سهراب رحیمی همچنین، مجموعه‌ی آثار آزیتا قهرمان را با همکاری کریستیان کارلسون به سوئدی ترجمه کرد و در سال ۱۳۸۸ توسط نشر اسموکادول به چاپ رساندهمچنین رمانی در باره ی خاطرات جنگ در سال١٣٩٠ در سوئد به زبان سوئدی منتشر کرد که مورد توجه مطبوعات سوئد قرار گرفت.سهراب رحیمی منتقد شعر نشریه‌ی کولتورن سوئد بود.او به عنوان مسئول بخش سوئدی و مسئول بخش ترجمه؛ با سایت‌های ادبی تاسیان و پیاده‌رو همکاری می‌کرد.اشعار رحیمی تا کنون به زبان‌های ترکی، عربی، انگلیسی، فارسی، اسپانیایی؛ فرانسوی، مقدونی؛دانمارکی؛ روسی؛اوکراینی ؛ چینی و آلمانی ترجمه شده‌سهراب رحیمی در سال ۱۳۸۹ داوری جایزه‌ی شعر خبرنگاران ایران را بر عهده داشت. سال ۱۳۹۰ به عنوان داور با جایزه‌ی شعر نیما و جایزه شعر لیراو همکاری داشت .و همچنین در سال ۱۳۹۱ داور جایزه ی شعر زنان ایران ( خورشید)بود.از جمله ی آثار او در یک سال گذشته می توان به منتخب اشعارتوماس ترانسترومر اشاره کرد که در سال جاری با همکاری آزیتا قهرمان ترجمه شد و با همیاری ی نشر آرست بچاپ رسید. 

وی در  در ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ در اثر آتش سوزی و سانحه تصادف زندگی را وداع گفت.